106 yıl sonra 'Çöl Göbeği' tekrar açtı

106 yıl sonra 'Çöl Göbeği' tekrar açtı


Avusturyada bir botanikçi tarafından 1910 yılında Şanlıurfa'da tespit edilen çöl göbeği bitkisi tekrar açtı.

Avusturyada bir botanikçi tarafından ilk defa 1910 senesinde Şanlıurfa'da tespit edilmiş olan ve daha sonrasında izine bir daha rastlanılmayan yöreye özgü olarak "çöl göbeği" bitkisi olarak bilinen, Harran Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan çalışmalar neticesinde tekrar tespit edildi.

Avusturyadaki botanikçi Enrica Handel-Mazetti tarafınca ilk defa 1910 senesinde Şanlıurfa'da tespit edilmiş olan ve daha sonrasında izine bir daha rastlanılmayan yöreye özgü "çöl göbeği" olarak bilinen bitki, Harran Üniversitesi (HRÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölüm Başkalığı görevinde olan Prof. Dr. Hasan Akan tarafınca yürütülmekte olan çalışmalar sonucunda keşfedildi.

Akan, yazılı şekilde yapmış olduğu açıklamada, Türkiye'de Şanlıurfa ile yakın çevresinde yetişmekte olan ender bir bitki olarak bilinen "çöl göbeği"nin bilimsel adının "jurinea mesopotamica" olduğunu ifade etti.

Bitkiyi ilk defa 1910 senesinde Şanlıurfa'da toplamış olan Avusturyalı botanik bilimci Enrica Handel-Mazetti'nin kalıntı örnekleri Berlin Botanik Müzesine götürmüş olduğunu kaydeden Akan, çöl göbeği olarak bilinen bikinin 1913 senesinde bilim dünyasına tanıtmış olduğunu aktardı. Prof. Dr. Akan, bitkiyi tekrardan bulmuş oldukları için çok heyecanlı olduklarını ifade ederek, şu sözleri kaydetti: "Yaklaşık olarak bir asır boyunca kayıp olarak bilinen bu bitkinin emarelerine hiç rastlanılmış olamadığından şüpheli bir bitki tanımlaması yapılarak kayıtlara gecikmiş ve bu türün ülkemizde yer almadığı kanaatine varılmıştı fakat geçen sene yürütülmekte olan saha çalışmaları neticesinde bitkiyi Bozova ilçesinde bularak ülkemizin bitki müze arşivine kazandırmış olduk. Türkiye'de sadece Şanlıurfa'da yetişmekte olan bu ender bitki, çok sınırlı bir bölgede yayılma göstermektedir. Tekrardan keşfetmiş olduğumuz bu bitki, papatyagiller familya grubundan. Genellikle taşlı step ile kalkerli yamaçlı alanlarda. Bu bitkinin yöresel adlandırmaları geyik göbeği veya Urfa kulindoru olarak bilinmektedir."

Bitkinin örnekleri geçen haziran ayı içerisinde çiçekli ve meyveli olarak toplayıp doğal alanlarında fotoğraflamış olduklarını kaydeden Akan, "Yürütmekte olduğumuz arazi çalışmaları doğrultusunda bitkinin yer aldığı alanda çok az bir bireyle temsil edilmiş olduğunu, yol tadilat ve yapım çalışmaları bağlamında, tarla açma ile otlatmadan kaynaklı olan tehlikelerden ötürü türün ileriki zamanlarda tehlike altında bulunduğunu belirledik. Dar bir bölgede yayılış göstermekte olan bu türün korunabilmesi ve takibinin yapılabilmesi amacıyla gerekli önlemlerin alınmasını önereceğiz" açıklamasında bulunuldu.

Akan, yapılan bir akademik dergi vasıtasıyla bilim adına duyurmuş olduklarını kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Trafoda patlama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Kerkük çağrısı: Sona erdirin

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu