Abdülhamit Han'ın gözünden Ayıntap

Abdülhamit Han'ın gözünden Ayıntap


Abdülhamit Han'ın gözünden Gaziantep'in döneme ait fotoğrafları ve şehrin yaşantısı hakkında olan albümde şehrin savunmasına ait fotoğraflarda yer alıyor.

Gaziantep'in merkez ilçelerinden olan Şehitkamil Belediyesi tarafından hazırlanan Abdülhamit Han'ın gözünden Gaziantep'e ait fotoğraflar ve Antep savunmasını anlatan kitaplar tanıtıldı.

Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu, belediyeye ait olan Kültür ve Kongre Merkezi'ndeki programda bir konuşma yaptı. Fadıloğlu, Gaziantep'in sosyal hayatına katkı sağladıklarını söyledi.

İlk hedeflerinin Gaziantep'e hizmet etmek olduğunu ve ellerinden geleni yapacaklarını söyleyen Fadıloğlu, 2014-2015 yılları arasında Gaziantep'in yaptığı savunmaya dair 3 kitap çıkardıklarını ve bu yıl iki kitabın daha dağıtımına başlandığını dile getirdi.

Sultan Abdülhamit'in albümünde Gaziantep'in dışında, Rumkale ve Halfeti ile ilgili detaylı bilgilerin olduğunu söyleyen Fadıloğlu, "Sultan Abdülhamit'in albümünde Rumkale ve Halfeti'ye ait fotoğraflar var. Ayrıca Gaziantep'in planları ve şehirdeki insanların yaşantısı ile ilgili bilgiler yer alıyor. Projeyi bize getiren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne ve İbrahim Yakar hocamuza çok teşekkür ediyorum. Gaziantep'in geleceği için çalışmalarımız devam edecek" diye sözlerine devam etti.

Fadıloğlu, Gaziantep'e ait fotoğrafları müzayedelerden topladıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

"Kente ait fotoğrafları dünyanın dört bir yanından topluyoruz. En son Avustralya'da iki fotoğrafa daha ulaştık. Bunları teknolojiyle panoramik hale dönüştürdük. Hastane defterlerini Osmanlıca'dan Latince'ye çevirerek Gaziantep savunmasına ait bilgiler elde ettik. Gaziantep savunmasıyla ilgili tereddütlü bilgiler var. Yaptığımız çalışmaları birleştirip daha sağlıklı bilgilere ulaşacağız. Şehrin Feryadı, Açlığın Günlüğü ve 2. Abdülhamit Han'ın albümünden Ayıntab kitabını kente kazandırdık. Bu kitapları Osmanlıca'dan Latince'ye çevirdik. Bu sene iki kitabımızı daha kente kazandıracağız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu