Küresel Siyasal Eğilimler Merkezinden büyük başarı

Küresel Siyasal Eğilimler Merkezinden büyük başarı


Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi, Pensilvanya Üniversitesi'nin Dünyanın En İyi Düşünce Kuruluşları sıralamasında kendine dünya genelinde 73. sıradan yer buldu.

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) bünyesinde bağımsız bir inceleme birimi olarak kurulmuş olan Küresel Siyasal Eğilimler Merkezi (GPoT) ile Pensilvanya Üniversitesi’nin dünya genelinde yayınlamış olduğu University of Pennsylvania 2015 Global GoToThink Tank Index Report/2015 (Pennsylvania Üniversitesi Düşünce Kuruluşları ve Sivil Toplum Programı Düşünce Kuruluşları Küresel Endeksi yayınlanan 2015 Raporu)’nda yer almış olan “Dünyanın En İyi Düşünce Kuruluşları” konulu sıralamada, “Üniversite Bağlantılı Düşünce Kuruluşları” alt kategorisinde 73'üncü sırada yer almış oldu. Bölgesel aynı zamanda uluslararası politikada yer atan güncel değişimleri ve eğilimleri araştırarak, yenilikçi ve değişik politik tespit önerileri üretebilmek amacıyla İKÜ bünyesinde bağımsız bir inceleme birimi şekliyle 2009 senesinde kurulmuş olan GPoT, 2013 döneminden bu zamana Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi bünyesinde de özel danışman statü yetkisiyle yer almaktadır.

Elde etmiş oldukları başarıyla alakalı görüşlerini dile getirmiş olan GPOT Direktörü ile İKÜ Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanlığı görevindeki Prof. Dr. Mensur Akgün, önümüzdeki süreç içerisinde İKÜ’nün de bize sunmuş olduğu destek doğrultusunda aynı listenin daha üst noktalarında yer almayı amaçladıklarını ifade etti. Bu bağlamdaki ilerlemeden duymuş olduğu mutluluğu aktarmış olan Prof. Dr. Akgün, “Pennsylvania Üniversitesi’nin baktığımızda gelenekselleşen ve dünyanın bu doğrultudaki en iyi düşünce kuruluşları bağlamındaki sıralamasında üniversite bağlantılı olarak düşünce kuruluşları dalında 73'üncü sıraya konulmuş olduğumuz için çok mutluluk duymaktayız. Amacımız İstanbul Kültür Üniversitesi’nin bize sunmuş olduğu desteğiyle ileri dönemlerde daha üst sıralarda yer bulabilmek. Ancak bunların hepsinden de önemlisi çözüm üretmeye çalışmış olduğumuz meselelerin çözümü doğrultusunda mütevazı bir şekilde olsa da katkı sunmak. Ben küçük aynı zamanda heyecanlı ve iddialı çalışma ekibimizle, üniversitemizin bünyesinde bulunan her kademesinden almış olduğumuz destek ile iki amacımıza da ulaşacağımıza inanıyorum” şeklinde konu hakkında konuştu.

GPoT bünyesindeki en büyük hedeflerin küresel, bölgesel ve Türkiye’yi alakadar eden sorunlara uygulanabilen çözümleri üretebilmek olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Mensur Akgün, GPoT’un çalışma kanalları hakkında şu ifadeleri kullandı: “En fazla Kıbrıs meselesi üzerinde çalışma yaptığımızı sizlerle söyleyebilirim. Adil bir şekildeki çözümün olabilmesi için Kıbrıs doğrultusunda toplantılar planladık, yayınlar belirledik. Konuyu çok değişik acılardan gündeme sokmaya, ancak en çok da bu tarafların birbirlerini duymasını sağlamak için çalışmalar yaptı. Adada yer alan iki toplumun önde olan temsilci kişileriyle çok yakında 20.’sini gerçekleştireceğimiz toplantı dizilerimiz artık neredeyse tamamen tescilli. Bunun hatta adı bile mevcut. Çalışma yaptığımız diğer hususlar içinde Ermenistan/Türkiye asındaki ilişkiler, İsrail ile AB üyelik süreci de yer almaktadır. Bu sene Suriye meselesine değişik açılardan yaklaşmakta olan birkaç düzenlenen projemiz olacak. Mülteci meselesini çok değişik perspektiflerden değerlendirmeye, Suriye muhalefetinin ise Suriye’nin yapımlarından ne anlamış olduklarını ortaya çıkartmak için gayret göstereceğiz. İran konusunda da birkaç toplantı planlamıştık. Mart ayı sonuna doğru bir toplantı daha yapmayı planlıyoruz. Çok faklı ülkelerde beraber çalışma yapmış olduğumuz çok güçlü ortaklarımız bulunuyor. EUROMESCO gibi pek farklı platforma üye durumdayız, beraber çok iyi işler yapmaktayız.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu