Petrol fiyatlarında artış beklenmiyor

Petrol fiyatlarında artış beklenmiyor


IMF Başkanı Lagarde , petrol piyasasında uzun bir süre hareket beklemediklerini, fiyatların uzun bir süre daha düşük şekilde seyredeceğini söyledi.

IMF Başkanlık görevini yürüten Lagarde, piyasalardaki yükselmenin neticesinde yıllarca başarının sonrasında acı bir durumla karşı karşıya kalındığını ifade etti, "Petrol fiyatları belli bir zaman daha düşük bir şekilde seyredeceğe benziyor" şeklinde açıklama yaptı.

Uluslararası Para Fonu olan (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Maryland Üniversitesi bünyesinde yapmış olduğu konuşmasında yükselmekte olan ve devamlı gelişen ekonomilere yönelik  değerlendirmelerde bulundu. 

Küresel manada ekonominin yüzde olarak 60’ını oluşturmakta olan bu ülkelerin son zamanlarda zayıflamış olduklarına dikkati çeken Lagarde, şu sözleri kaydetti: "Devamlı yükseliş gösteren piyasalar, şimdi uzun bir zaman devam eden başarının sonrasında acı bir durumla karşı karşıya kaldılar. Büyüme seviyeleri düştü, sermaye akışı tersine doğru seyretti ve orta vadede beklentiler çok kötü bir hal aldı. Misalen, geçen yıl, yükseliş gösteren piyasalardan 531 milyar dolar bütçeli net sermaye çıkışının olduğu tahmin edilmektedir. Bu durumda ülkeler, 2014’te 48 milyar dolarlık net sermaye girişine haiz oldular.’’

Lagarde, bu gelişim doğrultusunda yavaşlamış olan küresel anlamdaki büyüme, varlık piyasaları içinde değer kayıpları ile sermaye noktasındaki çıkışların ‘‘endişe verici’’ olarak bulunduğunu dile getirdi.

Metal ve Petrol Fiyatları Uzun Süre Düşük Kalabilir

Yükseliş gösteren ve gelişmekte olan ekonomilerin 30 ila 50 ülkeyi kapsamış olduğunu ifade eden Lagarde, bunların birçok bakımdan birbirinden çok değişik özelliklere sahip olmuş olduklarına dikkat çekti. 

Lagarde,  "Yüksek seviye gidişatı doğrultusunda yüzdelik 65-70’e yakın değer kaybı yaşayan petrol ile metal fiyatları, uzun bir zaman daha düşük seyretmeye devam edecek gibi" değerlendirmderde bulundu.

'Fed bu doğrultuda tedbiri elden bırakmamalı''

Lagarde, ABD para dengelerinin normal seyirde ilerlemeye başlamasından ötürü özel bir sorumluluk alması gerektiğinin altını çizerken, ‘‘Fed'in iyi iletişim ağı kurması gerektiği ve bu bağlamda tedbirli davranmaya devam etmesi gerekmektedir’’ şeklinde konuştu.

Mülteciler konusundaki durum Turkiye'yi doğrudan etkilemektedir

Bu bağlamda IMF Başkanı Lagarde, Suriyeli sığınmacı mağdurların çıkartmış olduğu krizin de Türkiye, Lübnan ile Ürdün gibi milyonlarca yerinden yurdundan edilmiş insana ev sahipliği yapmakta olan ülkeleri doğrudan bir şekilde etkilediğini söyledi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu