Türk firmalar Rusya'ya muhtaç değil

Türk firmalar Rusya'ya muhtaç değil


Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Nuhoğlu, Rusya'nın Türk firmalarına çıkarmış olduğu zorluklardan dolayı Asya'ya gitmek için artık Azerbaycan bölgesinden geçiş yaptıklarını söyledi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinde olan Çetin Nuhoğlu, Rusya'nın kendilerine çıkartmış olduğu zorluklar ardından Orta Asya'ya ulaşım sağlamak isteyen Türk firmaların, Azerbaycan bölgesinden bu bölgeye geçiş yaptıklarını ifade ederek, "Orta Asya'daki ticaret noktalarına ulaşma hususunda Rusya'ya muhtaç değiliz" şeklinde konu hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Nuhoğlu, gazetecilere yapmış olduğu açıklama doğrultusunda, Rusya ile Türkiye arasındaki uçak krizinin ardından bütün sınır ve iç gümrüklerimizde, Türk ihracat ürünlerine yönelik ortak ve senkronize bir şekilde planlı hareketin başlatıldı olduğunu vurgulayarak, Türk ihraç ürünlerini taşımakta olan Türk ya da yabancı plakalı olan araçlara engeller getirilmiş olduğunu söyledi.

Bu sene hiçbir Türk şoförünün vize almadığını aktaran Nuhoğlu, Rusya ile süregelen kriz sebebiyle Rusya üzerinden yapılan 10 bin transit geçiş doğrultusunda döviz sağlamış olan Türk karayolu taşımacılık doğrultusunda sektörünün tehdit edilmiş olduğunu anlattı.

Orta Asya'ya Hazar üzerinden geçiş yapıyoruz

Nuhoğlu, ülkemizden Orta Asya'ya yapılmakta olan taşımacılığın Rusya haricinde tek alternatif yol olarak bilinen Hazar Denizi üzerinden geçişinin kullanılmaya başlanmış olduğunu ifade etti.

Bu yeni güzergahın önceki güzergaha göre daha kısa bir mesafe olduğunun altını çizen Nuhoğlu, "Şu anda eskiye zamanla Orta Asya bölgesine aynı maliyetle ulaşım sağlamaktayız. Güzergahın daha kısa olması neticesinde Ro-Ro seferleri ful kapasite ile yapılmaya başlanmış olup  bağlamda yeni sistem tamamiyle oturup maliyetler de düşmüş olacak. Daha kısa mesafeli ve ucuz bir şekilde Orta Asya'ya geçiş yapabileceğimiz. Orta Asya'ya gitme konusunda Türk taşımacı firmalar olarak Rusya'ya bu doğrultuda muhtaç olmadık" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu