Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yapamayacaklarını anladılar

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yapamayacaklarını anladılar


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şili'nin ardından gittiği Peru'da Suriye ve gündem ile ilgili açıklamalarda bulundu. Dünyanın Suriye'den gelen mültecileri ilk etapta ciddiye almadığını söyleyen Erdoğan, Cenevre'de yapılan Suriye toplantısınında yeterince ciddi olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Latin Amerika turunun Şili'den sonraki ayağı olan Peru'da Suriye'de yaşanan olayları, halkın dramını ve dünyanın buna kayıtsız kaldığını dile getirdi. Mülteci akımına karşı bizi yalnız bıraktılar diyen Erdoğan, "Uluslararası toplum yaşananlardan sonra külfet paylaşımı konusunda yardımcı olmaları gerektiğini belirttik. Çağrımıza yeteri kadar cevap alamadık" diyerek dünyada soruna sessiz kalan ülkeleri eleştirdi.

BM Güvenlik Konseyi’nin artık yeniden yapılandırması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "O kadar insan bir ülkenin insafına bırakılamaz. Avrupa, mülteci dalgası onların sınırına dayanında Türkiye'nin bu konudaki kilit rolünü anladı. Tam üye olma sürecimiz tekrar hızlanmaya başladı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan ve hiçbir sonuç alınamayan Cenevre zirvesine tepkisini, "Siz neden toplandınız? Dünyayı oyalamak için mi oradasınız? Dünya orada toplantıya katılanlardan bir cevap bekliyor; Cenevre toplantısı neden yapıldı?" diye dile getirirken sözlerine şöyle devam etti, "İnsanlık tarihi boyunca sürekli böyle olmuştur. Hep toplamışlardır, bir arada gelip toplantılara katılmışlardır, yemiş içmiş ve dağılıp gitmişlerdir. Yapılan toplantıdan sonra Şubat sonuna bir tarih verdiler. Göreceksiniz ki Şubat 28 olduğunda bu tarihi tekrar erteleyecekler" dedi.

Cenevre toplantısında ortaya çıkan tarihten çok ümitli olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı ile ilgili ise, "Olayla ilgisi olan veya olmayan herkes gidiyor. Herkesten gizli bir şeyler konuşuluyor. Aslında işin gerçeği orada konuşulmuyor. Orada olması gerekenler ise orada değil, olmaması gerekenler davet ediliyor" diye konu ile ilgili açıklamalarını bitirdi.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu