İşadamları Şili'den umutlu döndü

İşadamları Şili'den umutlu döndü


Cumhurbaşkanı Erdoğan ile beraberindeki ticari heyetin Şili, Peru ve Ekvador'a yaptığı resmi ziyaret tamamlandı. Heyette bulunan İTO Başkanı İbrahim Çağlar, yapılan ziyaretler sonucunda iyi bağlantılar yapıldığını ve ticaretin ilerleyeceğini tahmin ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Şili, Peru ve Ekvador’a resmi ziyaretlerde bulundu. Bu doğrultuda düzenlenmiş olan Özel Sektör Heyeti'nde bulunan iş adamları Şili'deki sağlanan temasları sonlandırıp Peru'ya umutla geçtiler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şili, Peru ve Ekvador’a yapmış olduğu resmi ziyaretleri doğrultusunda planlanan Özel Sektör Heyeti'nde bulunan iş adamları Şili'de yapmış oldukları temasları bitirip Peru'ya geçiş yaptılar. Basın mensuplarına Şili temasları hakkında değerlendirmelerde bulunan Türk iş adamları, bu doğrultuda umutlu olduklarını, ülke piyasasında yatırım potansiyeli görmüş olduklarını belirttiler.

İTO Başkanlığı görevinde bulunan İbrahim Çağlar, bu doğrultuda gerçekleştirilen söz konusu ziyaretin Türk iş dünyası tarafınca Şili’ye yapılmış olan en kapsamlı olan ziyaret olduğunun altını çizerek, "Cumhurbaşkanımızın önderliğinde bu tür seyahatleri, yapılmış olan ikili görüşmeler neticesinde, bizimde çalışmalarımız daha kolay hale gelmektedir" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Çağlar bu doğrultuda, "Şili Güney Amerika bölgesinin en güçlü ekonomilerinden birtanesi olma yolunda hızla büyümektedir. Burda çok büyük bir potansiyel gördük. Yakın çevre ülkelerin özellikle kendilerine örnek almış olduğu bir ülke. Şili’de yapılması planlanan her türlü ekonomik yatırım ve ticari beraberliğin yalnızca bu ülke ile sınırlı şekilde olmayacağını, çevredeki ülkelerin de burda yapılması planlanan çalışmalardan istifade etmiş olacağını düşünmekteyim. İTO bağlamında üyelerimizi bu doğrultuda yönlendireceğiz” şeklinde ifadeler kullandı.

Grand Medikal Services’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Üyesi görevinde bulunan Bessam Yıldırım'da Şili’nin sağlık konusundaki yatırımları amacıyla bünyesinde fırsatlar bulunan bir ülke olduğunu ifade etti.

Yaşam standartları açısından Türk yatırımcıların rahat bir şekilde adapte olabilecekleri bir ülke

Girişimci İşadamları Vakfı Başkanlığı görevinde olan Mehmet Koç da Şili’nin Türkiye'nin bölgesinden coğrafi şekil açısından uzak olmasına binayen, Türk girişimciler bakımından iş yapılabilen bir ülke olduğunu ifade etti.

Koç bu bağlamda, “Ekonominin temelleri daha çok oturmuş, eğitimli insan gücü potansiyeli yeterli olan ve altyapı kaynakları açısından müsait bir ülke konumunda. Türk girişimci iş adamları Şili’ye, özelliklede demir çelik, mobilya, dekorasyon doğrultusundaki ürünler, tıbbi cihaz malzemeleri, makine, kamyon, traktör ile benzer şekildeki araç gereçlerin ihraçları yapılabilir. Şili’den bu doğrultuda özellikle bakır yapı ürünleri, ahşap ya da yan ürünleri, ham madde olarak lityum ürünleri ve orta kademedeki makine ürünlerinin alımı yapılabilir. Şili'nin 17 milyon nüfuz kitlesi, kişi başına düşmekte olan 23 bin dolar geliri ile bu doğrultuda yaşam standartları bakımından Türk girişimci kişilerin rahat bir şekilde adapte olabileceği bir ülke konumunda. Türkiye ile Şili karşılıklı bir şekilde diplomatik sorunları olmayan iki ülke” doğrultusunda ifadeler kullandı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İstanbul'da bir trafoda patlama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Barzani'den Kürt diasporasına çağrı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu