Yapılacak anlaşma İran ve Türkiye ilişkilerinde yeni başlangıç olacak

Yapılacak anlaşma İran ve Türkiye ilişkilerinde yeni başlangıç olacak


İran Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli, tahkim kararından sonra açıklamalar yaptı. Türkiye ile İran arasında yeni bir dönemin başladığını söyleyen Bikdeli, gaz işbirliği için yeni adımların atılacağını söyledi.

İran Ankara Büyükelçisi olan Ali Reza Bikdeli, tahkimin neticelerinin kamuoyunun tartışacağı konular bulunmadığını ve uzmanlar faaliyetlerini bitirdikten sonra ödüllerin iletileceğinin altını çizerek, "Tahkimin neticelenmesi iki ülkenin arasında doğalgaz konusunda işbirliğini daha da ileri düzeye taşımak adına yeni bir başlangıç olacaktır" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bikdeli, Türkiye/İran eTIR Pilot Projesi tanıtım töreni sonrasında soruları cevapladı. Doğalgaz konusundaki ticaretinin kendine özgü olan ve profesyonel bir şekilde yapılan ticaret olduğunu ifade eden Bikdeli, şu şekilde konu hakkında konuştu:

"Doğalgaz hususunda belirleme adına da bu anlaşma metinleri doğrultusunda çok çeşitli maddeler sığdırılıyor ki bu maddelerden biri de gerekli görüldüğünde tahkime başvurmaktır. Bundan ötürü tahkime başvuruda bulunmak dava açma manası taşımamaktadır. Bunun tam tersine anlaşma kaidelerne uygun doğalgaz fiyatını belli etme anlamı taşımaktadır. Uzun zamandır devam etmekte olan tahkim süreci de yalnızca ve sadece doğalgaz anlaşmasının bir gereğinin konu hakkındaki uygulamasıdır. Bu husus kamuoyunda gündeme getirilip tartışacağımız bir husus değildir."

Bikdeli, doğalgaz konusundaki ticaret kaidelerinin kendine has olan kurallarının olduğunu ifade ederek, "Bu doğrultuda uzmanlarımızda başından beri konuyla alakalı kurallara ve hukuka yönelik davranış içerisinde olacaklarını açıkladılar. Biz bu bağlamda her zaman şunun altını çizmişizdir ki şu anda cereyan etmiş olan tahkim sürecini değerlendirebilmek adına 'yok efendim en sonunda doğalgaz fiyatı ucuzlamış olacak ya da yükselecek' gibi meseleleri tartışmayı çok doğru bulmadığımızı ifade ettik. İzin verin uzmanlarımız iki ülkenin arasndaki doğalgaz ticaret anlaşmalarının maddelerinin gereklerinin yerine getirmek amacıyla üzerlerine düşeni gerçekleştirsinler. Gerekli görüşmeleri ve çalışmalarını yapabilsinler" şeklinde ifadeler kullandı.

Türkiye bu doğrultuda en önemli müşterilerden biri

İran'ın dünya genelindeki en önemli doğalgaz tedarikçisi ülkelerden biri olduğunu ifade eden Bikdeli, "Buna yönelik Türkiye de doğalgaz tüketimi konusunda en iyi müşteri ülkelerden biridir. Tahkimin neticelenmesi esasen iki ülkenin arasında doğalgaz konusundaki işbirliğini daha da ileriye taşımak ve geliştirmek adına yeni bir başlangıç olmuş sayılır. İran ile Türkiye arasındaki doğalgaz ve enerji konularında yapılması planlanan işbirliğinin bir bölümü tahkimin sonucunu beklemekteydi. Bu doğrultuda söz veriyorum, sürecin bitiminde bu alandaki çalışmalarımız daha geniş alanlara yansımış olacaktır" şeklinde konuştu.

İran'ın geriye dönük bir şekilde Türkiye'ye 4 senelik doğalgaz parasının geri iadesiyle alakalı sürecin sorulması üstüne Büyükelçi Bikdeli, konuşmasını şu şekilde tamamladı:

"Bütün bunlar bizim tarafımızdan ele alınacak konular olarak bulunmuyor. Biz burda doğalgaz ticareti ile alakalı konuşmaktayız. İzin verelim bu teknik konular iki ülkenin uzmanları tarafından ele alınmış olsun ve neticeye bağlansın. Doğalgaz konusuyla alakalı iki ülke arasında uzman kişiler devamlı bir şekilde iletişimi ve görüşmeleri mevcut olmaktadır. Halihazırda İran doğalgazı devamlı olarak Türkiye'ye ihraç edilmektedir. İran/Türkiye doğalgaz işbirliği iki ülke arasında en önemli olan işbirliğidir. İlişkilere güç kazandırmak adına da büyük bir rol oynamaktadır. Bu konu  sonuçlandığında ise size konu hakkında bilgi vereceğiz" dedi.

Türkiye ve İran arasındaki doğalgaz için tahkimden indirim kararı çıktı haberini okumak için TIKLAYIN

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu