Yılkı atları kolonisi görüntülendi

Yılkı atları kolonisi görüntülendi


Murat Dağı eteklerinde Yılkı atlarından oluşan bir koloni görüntülendi. Yılkıların yaşadığı bölgede aşırı kar yağışı sebebiyle yiyecek bulunması imkansız hale gelince bu nadide hayvanlar da dağın alt kısımlarına inmek zorunda kaldılar.

Uşak'ta çok etkili bir şekilde yağan kar yağışlarının sonrasında Murat Dağı'da yüksek alanlarda yiyecek bulmak için zorlanan yılkılar dağın eteklerine indiler yılkı atları, ilk defa bu kadar çok koloni halinde görüntülenmiş oldular. 

Uşak ile Kütahya sınırına yakın bir yerde bölgenin bilinen en yüksek dağı Murat Dağı'nda zirveye yakın olan düzlük alanlarda yaşamını sürdüren fakat bu zamana kadar görüntü vermeyen yılkı atları ilk defa objektiflere bu denli yoğun bir şekilde yansımış oldu.

Uşak'ta geçen haftalarda etkili bir şekilde yağan kar yağışı sonrasında atların Murat Dağı'nın etek kısımlarına inebileceğinin değerlendirilmesi üzerine Doğa Koruma ile Milli Parklar Uşak Şube Müdürlüğü ve bir grup basın, sabahın çok erken zamanlarında yola çıktılar.

Bölgede yaşayan köylülerin birkaç gün öncesinde atları görmüş olduklarını söylemeleri üzerine Karakaya mevkisine yaklaşık olarak 5 saat yürüme yoluyla giden ekip, Murat Dağı'nın eteklerine inmiş olan yılkı atı kolonisini buldular.

Kar altında olan arazide yiyecek aramaya çalışan atlar görüntülenirken, Doğa Koruma ile Milli Parklar ekibi de atları saydılar. 

Köylüler yılkılar konusunda haklı çıktılar

Bölgede bu yılkı atlarının olduğu yönündeki söylemlerin uzun bir süredir dinlendirilmiş olduğunu ifade eden Tekin, üç senedir kış ayları içerisinde bölgede yemleme bu doğrultuda yemleme çalışmaları yaptıklarını aktardı.

Atların ilk defa büyük bir koloni halinde görülmüş olduğunu söyleyen Tekin, "Zorlu kış koşulları sebebiyle atlar beraber yaşamaya başlamışlar. Normal olarak üçerli beşerli gruplar şeklinde görmüş olduğumuz atlar bu defa 25/30'arlı gruplara dönüşmüşler. Yılkı atlarını ilk defa büyük şekilde koloni olarak görmenin heyecanını yaşamaktayız" şeklinde konuyu aktardı.

Yılkı atlarının yanlarında yavrularının da olduğunu söyleyen Tekin, atların bu zaman zarfında takibinin yapılacağını belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu