Yetenekli Suriyeli vatandaşa esnaf sahip çıktı

Yetenekli Suriyeli vatandaşa esnaf sahip çıktı


Suriye'de yaşanan olaylardan kaçıp Türkiye'ye gelen Hüseyin Şıhbediran, yerleştiği Denizli'de esnafların desteği ile hem yeteneklerini geliştiriyor hem de okuluna devam ediyor.

Ülkesinde başlayan iç savaştan kaçıp  gelmiş olduğu Türkiye'de üniversite eğitimi için başvuru yaparak okumaya başlayan Suriyeli öğrencinin sahip çıkanı Denizli esnafı ile hayırseverler oldu.

Bir yönden üniversite eğitimini sürdüren genç, resim ve müzik alanındaki yeteneklerini geliştirebilmek için de gayret sarf ediyor.

Haseki şehrinde ikamet ettiği sokağın bombalanması neticesinde yakınlarını kaybeden ve ardından ailesi ile beraber Türkiye'ye gelen 21 yaşında olan Hüseyin Şıhbediran, Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nü kazanarak burada eğitim almaya başladı. Ailesinin, ekonomik anlamda zor durumda olmasından ailesinin Suriye'ye geri dönüş yapması neticesinde yalnız kaldı.

Şehre  sığınmış olan Suriyeliler'e destek olma amacıyla kurulan Medeniyet ve İnsani Yardım Derneği (MEDENİYAD) tarafınca keşfedilen bu yetenekli Suriyeli genç, esnaf ile yerel yönetimlerin vermiş olduğu destek ile hem eğitimine devam ediyor, aynı zamanda da resim ve müzik dalında kendisini geliştiriyor.

Şıhbediran, yapmış olduğu konuşmasında, savaş esnasında esir düşmüş olduğu Esed askerlerinden devamlı işkence gördüğünü, hayatlarına devam etmiş oldukları mahallenin çok sık bir şekilde saldırıya uğraması sebebiyle 1,5 sene sonra Suriye'den kaçarak ailesiyle Şanlıurfa'ya sığınıp  bir müddet burada ikamet ettikleri şeklinde konuştu.

Eğitim amacıyla gelmiş olduğu Denizli'de sıkıntılı zamanlar geçirdiğini, burada kendilerine sahip çıktıklarını anlatan Şıhbediran, küçüklüğünden bu zamana kadar resim çizdiğini, bu doğrultuda dersler almış olduğunu, profesyonelleşme aşamasına gelmişken savaşın patlak vermiş olduğunu dile getirdi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Denizli ziyareti esnasında kendisinin yapmış olduğu portre resmini takdim ettiğini, bunun yanında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ında portresini yapmış olduğunu anlatan Şıhbediran, bu doğrultuda sergi açmak ve ünlü ressam kişilerden eğitim almak istediğini ifade etti.

Müzik alanında da eğitim alıyor

Kendi ülkesinde müzikle de alakadar olduğunu ve bestelerinin bulunduğunu söyleyen Şıhbediran, şu şekilde konuştu:

"Suriye'de şiirler yazıp, beste yapıyordum. Ancak Belediye Konservatuvarı'nda ud müzik aleti konusunda eğitim aldım. Bunun yanında koroda da görev verdiler. Türk Sanat Müziği alanında söylemekteyim. Üniversite bünyesinde yabancılar amacıyla düzenlenmiş olan Türkçe Şenliği'nde şarkılar okudum. Bu alanda da profesyonelleşme gayretindeyim. Bana sahip çıkmış olan insanlara layık olmak için canla başla çalışma amacındayım. Bu hususta yeteneklerimin daha da ilerlemesi amacıyla bana sahip çıkan insanlar gayret gösteriyor. Bu beni hem gururlandırmakta hem de sorumluluk yüklüyor. Onlara layık bir evlat olmak istiyorum." dedi.

MEDENİYAD Başkanlığı görevinde olan Mehmet Ali Öner ise uzun yıllardır Denizli'deki sığınmacı kişilerle alakadar olduklarını ifade ederek Hüseyin Şıhbediran'ın yetenekleri açısından kendilerini etkilendiğini belirtti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Trafoda patlama
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
Kerkük çağrısı: Sona erdirin

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu