İngiltere'de gen değişimi için onayı verildi

İngiltere'de gen değişimi için onayı verildi


Yaklaşık bir yıl önce Çin'de insan embriyoları üzerinde çalışmalara başladıklarını açıklamalarının ardından İngiltere'de insan embriyosu üzerinde çalışma yapılmasına izin çıktı.

İngiltere’de doğurganlık konusunda yasal iyileştirmeleri gerçekleştiren kurum, bir grup incelemeciye insan embriyosu gen araştırması konusunda genlerde değişim onayı verdi. Londra’da bulunan Francis Crick Enstitüsü’nde yapılması planlanan araştırma doğrultusunda insan hayatının en erken zamanını daha iyi analiz etmek geliyor.

Döllenme gerçekleşmeden bir sonraki yedi günlük bir zamanı mercek altına almayı planlayan incelemede, düşüğe sebep olan unsurlar ele alınmış olacak. Francis Crick Enstitüsü Başkanı Paul Nurse, Kathy Niakan tarafınca yapılması planlanan araştırma “tüp bebek tedavisindeki başarı yüzdesini daha iyi anlama açısından yardımcı olacağını” ifade etti. Bilim adamlarının laboratuvarda gerçekleştirecekleri çalışmalar sonrasında embriyoları kadın bedenine yerleştirmesi mümkün olmayacak çünkü bu husus yasak. İnsan gen yapısının değişimine yönelik yapılan ilk çalışma geçen sene Çin’de gerçekleşmişti. Çin’deki bilim adamları, bir kan hastalığını tedavi edebilmek amacıyla insan embriyoları üstünde çalışmalar yaptıklarını açıklamıştı. Yapılan bu çalışma başarı ile sonuçlanmadı, fakat bazı hastalıklara neden olan genlerin DNA’dan uzaklaştırılması ya da çıkartılması yoluyla gelecek nesillerin daha sağlıklı bireyler olmasına yönelik yapılan çalışmalar konusunu gündeme taşımış oldu. İnsanların embriyolarının gen yapılarına yönelik olarak değiştirme çalışmaları, ilerleyen zaman içinde ‘talebe göre bebek üretiminde kullanılabileceği’ şeklindeki bir gerekçeyle eleştirileri alıyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Komandolar K.Irak'a girdi
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Irak ordusundan Peşmerge açıklaması

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu