Zika diye duyduğumuz virüs nedir?

Zika diye duyduğumuz virüs nedir?


Zika virüsü nedir? Şimdiye kadar nerelerde görüldü? Tedavisi var mı? Nasıl ortaya çıktı?

ZİKA VİRÜSÜ NEDİR? NASIL BULAŞIR?

Gündüz aktif olarak dolaşan AEDES sivrisineklerden bulaşan bir virüstür. Esas hastalık taşıyan bir insanı ısırdıktan sonra, kanını sağlıklı bir insana aktararak hastalığı bulaştırır. Cinsel yollarla da virüs etkisini daha fazla gösterir. Bunun sonucunda, doğum yapmak sakıncalı olabilir.

ZİKA VİRÜSÜ NEREDEN BULAŞTI?

İlk olarak orta ve güney Amerika’da görüldü. Dünya sağlık örgütünce Ekvator bölgesinde kadınlara doğum yapmama uyarısı verildi. Özellikle son dönemlerde brezilya da yaygınlaşan bu virüs pandemik hale geldi. Seyahat edenler buna dikkat etmeli. Seyahat edenler yanlarında sivrisinek kovucu spreyler bulundurularak virüsten korunma önlemi alabilirler.

Benzeri bir virüs olan Sarıhumma virüsü 1970’ler de Fransa, İtalya ve İspanya gibi bölgelerde patlak vermişti. Sarıhumma enfeksiyon hastalıklı eklem bacaklının tükürüğünde bulunan virüsü deri yoluyla bırakması sonucunda başlar.

Bu virüste de olduğu gibi hastaların iyileşme süresi sırasınca hastaneye yatılmaları gerekmektedir. Şu anda tedavi edici bir aşısı bulunmamaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'15 Temmuz' müfredatta
Türkiye
'15 Temmuz' müfredatta
Dünya
Felakette ölenlerin sayısı 400'ü geçti

Hava Durumu

24°
Detaylı Hava Raporu