Suriye'de 400 bin masum insan öldü

Suriye'de 400 bin masum insan öldü


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de yaşananlar dünya savaşlarından sonra yaşanan en büyük trajedinin olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşanan olaylarda 400 bin masum insanın öldüğü, 12 milyondan fazla insanın evini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşadığımız bölgede sıkıntılı bir süreç yaşandığını söyleyerek, "Suriye krizi, İkinci Dünya Savaşı'nda yaşananlardan sonra insanlık için en büyük trajedi yaşanıyor. 400 bin masum sivil rejimin, rejim destekçilerinin, DAİŞ ve DAİŞ gibi terör örgütlerinin saldırıları sonucunda yaşamını yitirdi. Binlerce yıllık kadim mirasa sahip şehirler, ibadethaneler, kütüphaneler tamamen kullanılamaz hale geldi. 12 milyon insan 5 milyonu başka ülkelere gitmek suretiyle evlerini terk etmek zorunda kaldı. Çatışmalardan kaçan 2 milyon 700 bin Suriye'li Türkiye'ye geldi. 150 bini aşkın Iraklı Türkiye'de barınıyor." dedi. 

İstanbul'da Mayıs ayında düzenlenmesi planlanan Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi'nde Peru'nun en üst düzeyde katılım sağlamasını istediğini ve konu ile ilgili Peru Devlet Başkanı Humala'dan rica ettiğini söyleyen Erdoğan, ayruca Peru'nun Antalya'da düzenlenecek olan EXPO Botanik 2016'ya katılması konusunda arzu ettiğini söyledi.

Sultan Ahmet Meydanı'ndaki terör saldırısında bir Peru vatandaşının yaralanmasından duyduğu üzüntüyü ifade eden Erdoğan,

"Yaralının durumunun iyi olması bizim en büyük teselli kaynağımızdır. Olayın akabinde sağlık ekiplerimiz anında müdahale ederek gereken her şeyi en iyi şekilde yapmışlar ve bakanlarım da hastanede kendilerini ziyaret etmişlerdir. Türkiye terör örgütüyle mücadelesini yine kararlı bir şekilde sürdürmeye devam edecektir. En önemli arzumuz, 2015'te 260 milyon dolar olan aramızdaki ticaret hacmini de çok kısa bir zaman içerisinde 1 milyar doların üzerine çıkarmaktır. Bu iradenin taraflarda olduğunu gördüm" ifadelerini kullandı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu