3. Köprü bitimine çok az kaldı

3. Köprü bitimine çok az kaldı


2016 Temmuz veya Ağustos ayında açılması planlanan Yavuz Sultan Köprüsü'nün tamamlanması için sadece 247 metre kaldı. Hızla ve titizlikle yürütülen çalışmalar sonrasında Asya ve Avrupa bir bağlantı daha kazanmış olacak.

Temmuz veya Ağustos 2016 tarihinde açılması düşünülen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde tabliyelerin döşeme işlemi eksiksiz ve hızla devam ediyor. Ayrıca köprüye otoyol ve bağlantı yollarının yapımı da aynı hızla sürüyor. 3. Boğaz Köprüsü'nde çelik tabliye montaj işlemlerinde ilk aşamanın sonuna gelindi. Ağırlıkları değişen çelik tabliyelerin en ağırı 923 ton ağırlığında tartıldı. 59 çelik tabliyeden 48'inin montaj ve kaynak işlemleri bitti. Avrupa ve Asya kıtalarının bir bağlantı daha kazanması için 247 metre mesafe kaldı.

Yeni vincin kullanımına başlandı

3. Köprü Saha Şefi, "Köprü yapılmaya başlandığında "Derrick Crane" isimli vinç kullanılıyordu. Şimdi ise "Lifting Gantry" isminde vinç kullanılıyor. Lifting Gantry ana halatın üzerine yerleştirilen 2 farklı parçadan oluşuyor. Vincin her parçasının ağırlığı 190 ton civarında. Eski vinç çelik tabliyenin üzerinde işlem yapıyordu. Yeni vinç ise çelik tabliyeyi ana kablonun arasından geçebilmesi için önce yan kaldırıp dönen bir sehpanın yardımı ile 90 derece çeviriyor. Yapılan işlemler ve çelik tabliye kaldırma Avrupa ve Asya kıtalarında aynı anda yapılıyor. Son kalan 11 çelik tabliyede Lifting Gantry yardımıyla kaldırılarak işlem tamamlanacak" dedi.

59 tane çelik tabliye yapımı için 3 fabrikada tam zamanlı olarak 500 kişi çalışıyor. Güney Kore'den temin edilen çelik saçlar, İzmit Gebze'de bulunan imalathanede panel üretimi için hazırlanıyor. Sonra İstanbul Tuzla'da bulunan fabrikada panel üretimine başlanıyor. Panel üretimi tamamlandığında ise çelik tabliyelerin tamamlanması için Yalova Altınova'ya gönderiliyor.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu