İshal bebeğinizin hayatını tehlikeye sokabilir

İshal bebeğinizin hayatını tehlikeye sokabilir


Kış ayları daha çok görülen ve halk arasında yeterince dikkat edilmeyen ishal hastalığı eğer tedbir alınmazsa bebeklerde ölüme kadar gidebiliyor.

Genel olarak kış aylarında gelişmeye başlayan ve ani bir şekilde başlayan ishalin başlıca sorunlarından rota virüsü enfeksiyonu bulunduğunu ifade eden Acıbadem Bakırköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olan Dr. Özlem Altay Yücel, küçüklerde yenilenmekte olan ishal ile kusma durumlarına karşı dikkatli davranmaları hususunda anne/babaları ikaz etti. 

Bu konuda yapılan çalışmalara göre; bizim ülkemizde 5 yaş altındaki çocuklarda görülmekte olan ishallerin neredeyse yarısı rota virüsünün neden olmuş olduğu hastalık olduğu ifade eden Dr. Yücel, “Virüsü taşıyan 65 çocuktan birtanesi mutlaka hastaneye yatmakta ve her 300 çocuğun biri virüs yüzünden hayatını kaybediyor. Bizim ülkemizde ishalli hastalıklara yönelik mücadele planı ve ağızdan alınan sıvı tedavisinin genellemesi sayesinde son zamanlarda ishale bağlı olan yaşam kayıplarının daha da azalmasına rağmen, rota virüsü nedeniyle yılda yaklaşık olarak 30 bin çocuk yaşamını kaybetmektedir” şeklinde konu hakkında önemli bilgiler verdi.

Sıvı ile desteklenmesi şart

Rota virüsünün hastalanan çocuğun kullanmış olduğu tuvalet, oyuncak ya da dokunmuş olduğu yerlerden geçmiş olabileceğini ifade eden Dr. Yücel, “Enfeksiyon, genel kaide de kendisinin yineleyen kusma ve ateşlenme ile çok kötü kokan kansız ishal ile birlikte karın ağrısı ya da ağır bir şekildeki halsizliğe neden olmaktadır. Rota virüsü çok ciddi problemlere neden olabildiği için anne ve babaların bu doğrudaki belirtilerin farkına vardıklarında zaman kaybı yaşamadan hastaneye başvurmaları gerekmektedir” şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Dr. Yücel, Rota virüsün neden olmuş olduğu enfeksiyonun yapılması gereken tedavisinde en önemli şeyin kaybedilmiş olan sıvının yerine konulması gerektiğini ifade etti.

Aşı ve anne sütü koruyor

Rota virüs konusunda neden olan enfeksiyonda antibiyotik tedavi yapılmasının etkili olduğunu söyleyen Dr. Yücel “Hastaneye yatırılmış olan çocukta sıvı kaybının önüne geçmek ve düzenlenmek amacıyla ağız yoluyla ya da damar yoluyla sıvı vermektedir. Anne sütü ile beslenmekte olan çocuklarda bu hastalığın daha hafif bir şekilde geçmiş olduğu bildirildi. Bundan ötürü emzirme zamanında çocukların anne sütü ile beslenmelerine devam etmeleri gerektiği çok önemli. Rota virüsünden korunabilmek için tek yoluysa aşılamadır” şeklinde konu hakkında önemli bilgiler verdi. Dr. Yücel alınması gereken tedbirleri şu şekilde sıraladı:

Çocuğun sıvı almasına dikkat edilmeli

Ev yüzey temizliğini iyi yapın ve çocuğunuzun elini 29 saniye kadar iyice yıkayın. İshali azaltmaya yönelik diyet uygulaması yapabilirsiniz. Misalen, patates, havuç, pirinçli gıdalar, yoğurt ile muz yedirmeye çalışın. İshali daha da yüksek hale getiren, yağlı ve şekerli gıdalar ile süt ve yumurtayı azaltmanız faydalı olacaktır. Aynı şekilde ishal için özel mama kullanabilirsiniz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu