Bitlis’e yapılan yatırımlar ve PKK’nın zararları

Bitlis’e yapılan yatırımlar ve PKK’nın zararları


PKK eylemsizlik kararını bozduktan sonra sağlıkta, eğitimde, ekonomide, kültür-turizm ve sosyal yaşamda hükümetin devrim niteliğindeki yatırımlarını baltaladı. Doğu ve Güneydoğu’da devletin bölge halkına yaptığı yatırımları ve terör örgütü PKK’nın o yatırımlara nasıl zarar verdiğini sizler için derledik.

EĞİTİM:

Bitlis’e yapılan eğitim yatırımı 445,4 milyonu aştı.

Kaliteli eğitim ile iyi bir nesil yetiştirmeyi hedefleyen Ak Parti hükümeti, eğitim alanında ilklere imza attı. “Eğitime yapılan yatırım geleceğin teminatıdır” vizyonuyla çıktıkları yolda çocukların ruhen ve bedenen iyi yetişmesi için eğitimde devrim yapıldı.

2002’den günümüze; mevcut okulların iyileştirilmesi, okul ve derslik sayısının arttırılması, kalabalık dersliklerin tarih olması( 1.868 yeni derslik), öğretmen atamalarının katlanarak artması, okul öncesi eğitimde çığır açılması, ders kitaplarının ücretsiz dağıtılması ve Fatih projesi ile Bitlis’teki çocukların teknolojiden üst düzeyde yararlanılması sağlandı.

Eğitimli, analitik düşünebilen, vatanına milletine faydalı bilim adamının yetişmesini istemeyen dış ülkelerin güdümündeki PKK saldırılarının hedefinde okullar vardı.

İşte devlet yatırımları;

Ve PKK’nın saldırıları;

-PKK, Şemsi Bitlis İlkokulu’nu Molotof atarak yaktı.

-PKK, Tatvan ilçesinde bulunan Ahmet Müşteba Albayrak İlköğretim Okuluna saldırdı. Okuldaki demirbaşlar kullanılamaz hale geldi.

-PKK, Hizan ilçesinde İstiklal Ortaokuluna saldırdı.

-PKK’lı teröristler 2 öğretmeni kaçırdı.

-PKK’nın çözüm sürecinden sonra yaktığı 8 okul, bölge çocuklarının eğitimini baltaladı.

-Devletin Bitlis çocuklarına sağladı teknolojik aletler büyük zarar gördü.

-Terör tehditlerine maruz kalan öğretmenler istifa etmek zorunda kaldı.

-Terörün bölgede yeniden canlanmasıyla üniversite faaliyetleri olumsuz etkilendi.

SAĞLIK:

Bitlis’e yapılan sağlık yatırımı 171 Milyonu geçti. Hastane sayıları arttı, herkesin bir aile hekimi oldu ve eksik cihazlar temin edildi.

Ak Parti iktidarının başından bu güne; yeni sağlık tesisleri, var olan hastanelerin yeniden onarılması, şehirlerin personel ihtiyacının giderilmesi, koğuş sisteminden konforlu oda sistemine geçilmesi, ambulans filosu genişletilmesi, aile hekimliği, evde sağlık hizmeti, ilaca ulaşımın kolaylaştırılması, tıbbi cihazların arttırılması gibi sağlık alanında birçok yenilik yapıldı. Hastaneler son teknoloji ile donatıldı.

Doğu bölgesinin gelişmesinden, oradaki halkın iyi şartlarda tedavi olmasından ve devlete olan güveninin artmasından rahatsız olan PKK, hastanelere, ambulanslara saldırdı.

İşte devlet yatırımları;

Ve PKK’nın saldırıları;

- PKK, Bitlis'in Tatvan ilçesindeki Asker Hastanesine uzun namlulu silahlarla saldırdı.

- PKK, Bitlis'in Güroymak ilçesinde, 112 Acil Servis ambulansına molotofkokteyli ve taşlı saldırıda bulundu.

- PKK, sağlık çalışanlarını hedef aldı. 65 sağlık çalışanı istifa etti.

- PKK, Bitlis halkına tahsis edilen hastane cihazlarını yaktı.

- PKK’nın saldırı ve tehditleri yüzünden sağlık çalışanları istifa edince var olan doktorların az olmasından dolayı hizmet kalitesi düştü.

- PKK’nın kazdığı hendekler yüzünden ambulanslar hastalara yetişemedi.

EKONOMİ:

Bitlis ekonomisine 6,4 Milyarı geçen yatırım ve destek sağlandı.

Farklı düzeylerdeki yatırımcılara verilen destekle Bitlis’in dış ticaret hacminde 4 kat artış sağlanmasının yanı sıra ihracat da katlanarak arttı. Tüketici konumundan üretici konumuna taşınan Bitlis, milli gelire  vergiyle de katkıda bulunacak konuma yükselmişti.

İşte devlet yatırımları;


Ve PKK’nın saldırıları;

- PKK terörünü yüzünden 150 bin ton patates, alıcılar ve nakliyecilerin güvenlik gerekçesiyle bölgeye gelmemesi yüzünden çiftçinin elinde kaldı.

- Üretilen mahsulün elinde kalmasıyla patates sektöründe çalışan yaklaşık 15 bin kişi ücretlerini alamadığı için mağdur oldu.

- Bitlis’teki STK’lar terör olaylarının devam etmesi halinde ekonominin sıfırlanacağını duyurdu.

- PKK terörüyle beraber tedirgin olan yatırımcılar Bitlis’ten geri çekildi.

- Yatırımların geri çekilmesi, istihdamın sağlanamaması, üreticinin mağduriyetiyle vergi oranlarının milli gelire katkısı da düşmeye başladı.
- Ayrıca PKK tarafından yakılan araçlar, tırlar, dükkanlar da Bitlis halkını mağdur etti.

   
KÜLTÜR - TURİZM - SOSYAL YAŞAM:

Ak Parti hükümeti, kültür ve turizm alanında Bitlis’e 98 milyon TL yatırım yaptı.

Kültür varlıklarının korunması, bakım onarımı ve çevre düzenlemesi için devlet Bitlis’e 14,4 Milyon TL ödenek kullandı. Yapılan bu yatırımlar hem zengin kültür mirasımızı koruyor hem de bölge ekonomisine turizm ile katkı sağlıyor. Ayrıca yerel yönetimlere de turizm altyapısı için 12,5 milyon TL maddi destek sağlandı.

İşte devlet yatırımları;

Ve PKK’nın saldırıları;

- PKK’nın yol kesme, araç yakma, hendek kazma vb terör faaliyetlerinden Bitlis Hizan ilçesi de nasibini aldı. İslam alimi Said Nursi'nin doğduğu köy olan Nurs köyüne yapılan ziyaretler durma noktasına geldi.

- Ayrıca açıklama yapan acentalar ve otel işletmecilere turizmin tamamen durma noktasına geldiğini açıkladı.

- Turizm faaliyetlerinden geçim sağlayan birçok kişi işsiz kaldı.

- Türkiye'nin en fazla kar alan illerinden Bitlis, kayak merkezleri faaliyet bakımından terörden yüksek oranda etkilendi.

- Tarihi yok etmeye çalışan PKK, tarihi camiyi molotofla ateşe verdi.

Tüm bunların yanı sıra Bitlis’te sosyal yaşam da en fazla etkilenen bölümlerden. Kepenk kapatan esnaflar, sokağa çıkamayan vatandaşlar, okula gitmeye korkan çocuklar, yapılan yatırımların geri çekilmesiyle ekonomik kayba uğrayan bölge halkı PKK'nın bitirdiği çözüm sürecinin sağladığı huzuru geri istiyor.

 

Haber Seyret/ Medine Gülbe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu