Osmanlı Mirası Etnografya Müzesinde Sergilenecek

Osmanlı Mirası Etnografya Müzesinde Sergilenecek


Ankara Etnografya Müzesinde Sultan 2. Mahmud'un tuğrası ve çeşitli eserler sergilenmeye başladı.

Türk Devletinin Los Angeles Başkonsolosluğuna ABD'de hayatına devam etmekte olan Türk kökenli bir vatandaş tarafından teslim edilmiş olan ve Ankara'da yer alan Etnoğrafya Müzesinde sergilenmek için hazırlanan Osmanlı Devlet tuğrasının Osmanlı Sultanlarından 2. Mahmud'a ait olduğu ifade edildi.

Kültür Varlıkları ile birlikte Müzeler Müdürlüğü tarafından araştırılan armadaki tuğra sembolünün, Sultan 2. Mahmud'a (1808-1839) ait bir sembol olduğu tespit edildi.

Armada yer alan güneş sembolünün, Osmanlı Devleti'nin ihtişamını, güneşin ortasında bulunan tuğranın ise en büyük Müslüman-Türk hanedanlığını, kavuğun ise saltanat ile hilafeti, tuğrada bulunan çiçeklerin müsamahayı, terazi simgesinin adaleti, kitabın aynı şekilde Kuran-ı Kerim'i, silah motifinin orduyu, madalyonların değişik milletlerden oluşmakta olan Osmanlı toplumunu temsil ettiği ifade edildi.

Atlas kumaşın üzerine renkli ipliklerle işlenmiş olan tuğra çerçevelendiği anlatıldı.

Arma, müze içinde sergiye açıldı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İdari tatil nedir? İdari izin kimleri kapsıyor?
Türkiye
MİT tırlarının durdurulması soruşturmasında 'kurye' avukat tutuklandı
Dünya
Avustralya Parlamentosu'nda İslamofbik tepki

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu