Atık maddelere hayat verdi

Atık maddelere hayat verdi


Bayburt üniversitesinde çalışan Coşkun Koçhan, artık kullanılamaz hale gelen maddeleri değerlendirerek eskiden kullanılan müzik aletleri ve savaş aletleri haline getiriyor.

Bayburt Üniversitesi bünyesinde yönetici vasfıyla görev yapmakta olan ve mesai saatlerinin ardından, çöpe atılmış olan her çeşitten plastik, kağıt ile ahşap türündeki maddeleri toplayarak bu maddeleri tekrardan değerlendiren Coşkun Koçhan, yapmış olduğu açıklamada, atıl durumda olan malzemelerden çok yeni şeylerin tasarımını yapmanın kendisi açısından keyif verici bir durum olduğunu söyledi.

Koçhan, çalışırken bu zamandan arda kalan zamanda neler yapabileceğini düşünürken bu şekilde bir fikrin kafasında oluştuğunu ifade ederek, "Kendime yapılabilecek sosyal bir uğraş oluşturabilmek adına neler gerçekleştirebilirim diye düşündüm. Devamlı yanına ziyarete gittiğim bir marangoz arkadaşın iş yerinde çöpe atılmakta olan parçaların olduğunu gördüm. Bu parçalardan neler yapılabilir diye düşünürken çocukluk döneminden bu zamana Selçuklu ile Osmanlı eserlerine ve tarihimize yönelik sevgim ve saygım çok büyük olduğu için kılıç yapabilir miyim diye kafamda tasarlarken bunu yapmak aklıma geldi ve denedim. Kılıcın yapımı bitince kabzasını da imitasyon olan boncuklarla süsledim, baktım çok hoş ve güzel duruyor"  şeklinde konuştu.

"Kalkan" fikri aklıma piknik yaparken geldi

Ahşap atıklar ile kılıcı yaptıktan sonra gitmiş olduğu piknikte saç kavurma amacıyla yapmış oldukları yufka saçından da kılıcın yanına kalkan düşüncesinin aklıma geldiğini anlatan Koçhan, "O saçtan kalkan oldu ve bu şekilde kılıç kalkan takımı tamamlanmış oldu. Bunun yanında atalarımızın  kullanmış olduğu bir de gürz vardı. Çocukların sokakta oyun oynamış oldukları top ile de bunların yanına gürz yaptım. Sonrasında ise miğfer yapma gereği duydum. Miğferi de aynı şekilde çöpe atılmış olan 5 litrelik damacananın bir bölümü ve yine kendi yapısı limon suyu şişesini birleştirip oluşturdum.  Aynı şekilde imsakiye ile takvim yapraklarından hat yazılı olan kısımlarını alıp bir kompozisyon yapmış oldum" şeklinde projesini ifade etti.

Koçhan, yeni bir şeyler yaparken kendimi başka fikirlere sorumlu hissettim

Bir arkadaşımın karton silindir borularını çöpe attığını gördüğünü belirten Koçhan "Bunlar neden çöpe atılmakta, ne şekilde değerlendiririm diye kendimce tasarlarken top yapmak istedim. O bulunan büyük silindirleri 2 santim ebadında kesip tekerleklerini, küçük silindirlerden içerisini biraz büyülterek biraz kesip ve bir plastik süt şişesini dekoratif şekilde olması nedeniyle onu kullanarak bir top yaptım" şeklinde kafasındaki düşünceleri anlattı.

Yakın çevreden toplamış olduğu çeşitli ahşap malzemelerden aynı şekilde bir piyano yapmayı başardığını anlatan Koçhan, atıl olan malzemeleri kullanmak isteğinin kendisini bu tarz faaliyetler yapmaya sevk ettiğini ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu