Kur araba fiyatlarını etkileyebilir

Kur araba fiyatlarını etkileyebilir


Nissan Türkiye Genel Müdürü Özkök, yaşanacak kur artışlarının araba fiyatlarını etkileyebileceğini söyledi. Özkök, "ABD Merkez Bankasının (FED) davranışlarının sektörde direk etki edecek" dedi.

Nissan markası, Türkiye Genel Müdürlüğü görevinde olan Sinan Özkök, döviz kurlarında varolan yükseliş seviyesine bağlı olarak otomotiv alanında zam yapılacağını ifade edilen, "ABD Merkez Bankasının (Fed) davranış çizgileri doğrultusunda Türkiye'de faiz yükselişi yaşandığında sektöre yapmış olduğu etki döviz kurlarına binayen çok daha yüksek olacaktır" şeklinde konuştu. 

Özkök, 10/15 sene önce otomotiv alanının kriz döneminde ilk etkilenmekte olan sektör olarak bulunduğunu, o dönem içinde sektörde varolan dalgalanmanın yüzde olarak 60-70'lere kadar çıkmış olduğunu söyledi. Bu dalgalanma seviyesi bundan sonra yüzde 10 kadar gerilemiş durumda olduğuna dikkati çekmekte olan Özkök, "Bu bir ekonomi yapısının daha sağlam olmuş olduğunu ve otomobilin bir ihtiyaç haline gelmekte olduğunu ifade ediyor. Bakıldığında kriz bile çıksa dalgalanma payı yüzde 10'u  geçmemektedir" değerlendirmelerinde bulundu.

Geçen yıl otomobil ile hafif ticari olan araç satış oranlarının yaklaşık olarak 970 binde olduğunu hatırlatmış olan Özkök, bu yıl ise söz konusu bu seviyenin 850/880 bin aralığında olabileceği tahmininde bulundu.

Avro'da yükseliş olursa fiyatta artış olur

Nissan Türkiye Genel Müdürlüğü görevinde olan Özkök, geçen senenin geneline  baktığımızda TL'nin avro karşısında olan değer kayıp oranının yüzde 20 civarında seyrederken sektörün yapmış olduğu zammın yüzde 10/11'ler aralığında kaldığının altını çizdi.

Arada oluşan farkın yavaş bir şekilde kapandığını anlatan Özkök, "Öbür türlü daha zarardasınız. Hepimizin bakıldığında maliyetleri yükseliyor. Otomotiv sektöründe zam olacaktır. 2016 senesine geçilmesiyle beraber yüzde 2-3 fiyat yükselişi görüldü. Müşterinin alım gücü seviyesine cevap verebilmek amacıyla bunun bir bölümünü karşılamaya devam etmekte olacağız" şeklinde konu hakkında bilgi verdi.

Aylık faiz seviyesinin psikolojik sınır düzeyinin yüzde 1 oranında olduğunu ifade eden Özkök, "Yüzde 1 seviyesinin altına inmiş aylık faiz oranında, müşteri daha rahat bir şekilde kredi alıp yatırıma geçebiliyor. Şu anda aylık faiz oranları yüzde 1,20'lerde. Bu oran yüzde 1'in üzerindeyse müşteri bir adım geride duruyor. Fed'in davranışları doğrultusunda Türkiye'de faiz artışı yaşanırsa sektöre etkisi döviz kurlarından çok daha fazla olacaktır. Böylece otomotiv pazarında beklediğimiz yüzde 10'luk düşüş bu durumu absorbe edemez. Biraz daha aşağıya düşme durumu olabilir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu