Çevre Yapılanmasında 4'üncü sırada

Çevre Yapılanmasında 4'üncü sırada


Çevreci kampüsler arasında Karabük Üniversitesi, Türkiye'de 4. sırada seçildi. Yeşil Ölçüm Dünya Üniversiteler Sıralamasında sıralamaya giren Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, çevre duyarlılığını daha çok arttırmaya yönelik hamleler yapılacağını belirtti.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, yapmış olduğu açıklamada, dünya genelindeki üniversiteleri çevre duyarlılığı ve bunun devam edilebilir şekilde her sene güncellenen "Yeşil Ölçüm Dünya Üniversiteler Sıralaması" isimli platformda, Türk üniversiteleri içinde 4'üncü sırada olmalarından ötürü mutlu olduklarını ifade etti.

Dünya üniversiteleri içinde ise 283'üncü sırada bulunduklarını ifade eden Rektör Polat, "Üniversitemizin yakalamış olduğu bu başarı seviyesi en üst yönetici kesinden en alt kademede çalışan personelimizin üniversitemize çevre alan planlaması doğrultusunda sunmuş olduğu katkısının bir sonucudur. Önümüzdeki senelerde yerleşkemizde yer alan tüm binaların çatı kısımlarında yerleşimini yapmayı planladığımız güneş panelleri vasıtasıyla enerji üretimi yapmayı planlıyoruz. Gerekli görülen lisans ve izinleri aldığımızda proje sayesinde kendi enerji üretimini yapabilen, özellikle de yaz ayları içinde üretmiş olduğu enerjiyi enterkonnekte sisteme ulaştıracak bu şekilde gelir elde edilecek, daha da önemli olan ise eko kampus ve çevreci kampus lakabına sahip ilk üniversite olabilme hedefindeyiz. İşte bu gayretimiz bizi IU GreenMetric Uluslararası sıralama düzeyinde dünya üniversiteleri içinde daha üst seviyelere çıkartacaktır. Biz yönetim olarak bunun yanında çevremize karşı daha duyarlı, bilinçli bir şekilde bireyler yetiştirebilmek ve çevreye yapılmış olan yatırım ile nesillerimize daha nezih bir çevre bırakabilme hedefindeyiz. Bu yaklaşımımız bizleri Türkiye'de en çevreci olan 5 üniversitesi içine girmemize yardımcı olmuştur. Ben inanıyorum ki ileride üniversitemiz uluslararası doğrultuda daha üst seviyelerde yer alacaktır" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Ömer Çelik'ten 'referandum' açıklaması
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Duterte'nin sarayına silahlı saldırı

Hava Durumu

26°
Detaylı Hava Raporu