İş hayatına güvenceli esneklik geliyor

İş hayatına güvenceli esneklik geliyor


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Süleyman Soylu, iş hayatındaki güvenceler konusunda yeni adımlar atıldığını duyurdu. Soylu, "Dünyada bir çok gelişmiş ülkenin geçeceği modele geçmek için çalışmaların devam ettiğini söyledi."

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Süleyman Soylu bakanlık bünyesinde atmış oldukları adımlar konusunda net ifadelerde bulundu.

Esnek çalışma mantığında Türkiye’nin birçok ülkenin gerisinde olduğunu ifade eden Soylu, “Bütün bu model tarzları günlük hayatın içinde bulunuyor. Bu durumu yalnızca kayıt altına almak Aynı zamanda hukuki bir zemine oturtmaya çalışıyoruz” şeklinde durumu belirtti. Ekonomi Muhabirleri Derneği bünyesinde (EMD) basın mensuplarıyla bir araya gelen Soylu, şu sözleri konuştu:

 “Dünya geneli bu doğruda hareket ediyor. Güvenceli esneklik şekliyle ifade etmiş olduğumuz yöntemleri ülkemize getireceğimizi söylemiştik. Halkımız bize oy verdiler ve biz tekrar hükümet olduk. Anlatılmak istenilen çerçeveyi tam anlamıyla konuştuk. Bilişim dönemi, yeni meslek alanları ve onların gelişimiyle daha esnek bir çalışma ortamından faydalanmaktadır. Aynı şekilde eğitim toplumu amacıyla, kadınlar ile gençler için, evinde çalışma hayatına devam etmek isteyen ve dijital iş imkanları için yönelmiş oldukları alanda çalışmalar yapmak isteyenlerin istedikleri esnek çalışmadır. Biz bu durumu net bir şekilde görmekteyiz. Esnek çalışma ortamını daimi iş alanına çevirmek isteyen kişilerde bulunuyor. Kiralık işçi kavramının haksızlık olduğunu düşünüyoruz. Bu durumu geçici iş ortamı olarak değerlendirmek gerekiyor.”

Kıdem tazminatında da herkesin bir kıdem hesabı olmasını istediklerini belirten Soylu, şu anki kıdem hakkı olan 30 günden geriye gidilmesini istemediklerini söyledi. Bu konuda sosyal diyalog bakanlığı olduklarını ve kararı taraflarla birlikte alacakları mesajını veren Soylu, “Kıdem tazminatıyla alakalı sorun, bu zamanın sorunu değil. Toplamda 13 milyon 990 bin çalışmakta olan kişi var, ancak 1 sene içinde 16 milyon işten çıkarttım bildirgesi mevcut. Halihazırdaki kıdem tazminatı sisteminin belli bir güvence sunmadığı belli. Devletimiz olarak bu fon işini beceremediğimizi söylüyorlar. Ancak önümüzdeki dönem işsizlik fonu benzeri iyi bir fon örneği de önümüzde var” açıklamasında bulundu. Emekli kişilere bankalardan promosyon sağlanması için de özel bir bankayla yapılmış olan anlaşmanın devreye sokulmuş olduğunu belirten Soylu, “Bankalar Birliği’yle de birlikte çalışmalara başladık. Çok ciddi bir pazarlık olacak” şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Mahmut Tanal'dan çorap şov
Türkiye
Kerkük'te terörle mücadele polislerine silahlı saldırı.
Dünya
AB Konseyi Başkanı Tusk: İspanya'daki durumun endişe verici olduğunu saklamaya gerek yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu