Cıvalı dolgu tehlike saçıyor

Cıvalı dolgu tehlike saçıyor


Ağız ve Diş Sağlığı Konusunda Uzman Dt. Salih Rengin Özlü, halk arasında cıvalı olarak bilinen amalgam dolguların bir çok sağlık problemine yol açtığını söyledi.

Ağız ve Diş Sağlığı Konusunda Uzman Dt. Salih Rengin Özlü, ‘cıvalı’ (amalgam) şekilde yapılan dolguların astım, reflü ile kalp kapakçığı problemlerine neden olabildiğini, bu doğrultuda ‘ışınlı’ (novalight) dolgunun tercih sebebi olması gerektiğini söyledi. Ağız ve Diş Sağlıl Uzmanı Dt. Salih Rengin Özlü, halk içinde ‘cıvalı’ olarak tabir edilen amalgam diş dokularının insan sağlığı bakımından tehdit unsuru olduğunu ifade etti.

Amalgam dolguların, astım, reflü ile kalp kapakçığı rahatsızlıklarına neden olan, ‘ışınlı’ şekilde (novalight) yapılan dolgunun tercih edilmesi gerektiğini ifade etti.

Özlü, halk içinde ‘cıvalı’ olarak tabir edilen amalgam dolgu yapısının insan sağlığı açısından önemli bir tehdit unsuru oluşturduğunu ifade eden Dt. Özlü, bu konuyla alakalı yapmış olduğu açıklamada, amalgam dolgu yapısının içerisindeki en başta cıva, gümüş ile platinin yaklaşık olarak 5 yıllık bir zaman diliminin ardından açığa çıkmış olduğunu belirtti. Özlü, “Bu doğrultuda özellikle cıvanın organlarımızda birikmiş olması, karaciğer, dalak, kalp ve böbrek yetmezliği problemlerine neden olabilmektedir.” şeklinde durumu açıkladı. Dt. Özlü, amalgam dolgunun yerine ışınlı olarak bilinmekte olan novalight dolgunun yaptırılması gerektiğini ifade etti.

Cıva çok zehirli bir maddedir

Bu hususta Dt. Salih Rengin Özlü, amalgamın yüzdelik açıdan 74’ünü oluşturmakta olan cıva konusunda şu önemli bilgileri verdi: “Cıva, dünyadaki en zehirli maddelerden birtanesidir. Hatta vücuttan en zor temizlenen maddedir. Beyinde yer alan ve zehirli olan maddelerin beynimize ulaşmasını engel olan bariyeri, cıva çok kolay bir şekilde aşabilme yapı özelliğine sahip bulunuyor. Alzheimer, kronik açıdan yorgunluk sendromu, parkinson, epilepsi tarzında merkezi sinir sistemi ile beyin hastalıklarına neden olabilmektedir. Aynı şekilde kolaylıkla dokulara ulaşarak oraya yerleşebilir.”

Kramazom yapısına zarar veriyor

Cıvanın, doku yapısında en önemli şekilde hasar verdiği alanların en başında, hücrelerin çekirdek kısmında yer alan kromozomlar olduğunu ifade eden Dt. Özlü şu şekilde devam etti: “Cıva, DNA içindeki sarmalın ve bu sarmalı korumakta olan telomerin yapısına zarar verir. Cıvanın organ yüzeyinde birikmesi, en başta karaciğer, dalak, kalp, böbrek bulunmak üzere organ yetmezlik durumuna neden olabilir. Bunun yanında cıva hamile bayanların rahmindeki bebeğe de etki edip ve doğum sonrasında çocuklarda en başta otizm olmak üzere bunun yanında birçok hastalığa neden olabilmektedir.”

Kullanmayalı tam 20 sene oldu

Kendisinin ise bir diş doktoru olarak son 20 senedir amalgam dolguyu kullanmadığını ifade eden Dt. Salih Rengin Özlü, bu dolgunun yerine ışınlı (novalight) dolgu uygulaması yaptığını söyledi. Dt. Özlü, “Işınlı yapılan dolgular, diş renginde bulunmaları nedeniyle ‘beyaz dolgu’ olarak da bilinmektedir. Eskiden yalnızca ön dişlerde bu dolgu kullanılırdı fakat dayanıklılığı yükseldiği için azı dişlerde de kullanılabilmektedir. Amalgam dolgunun tam tersine zehirli madde içeriği olmayan ışınlı dolgu, diğer taraftan estetik olmaları açısından da avantaj sağlıyor.” şeklinde bilgilendirme yaptı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu