Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'nın ihlalleri hakkında konuştu

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'nın ihlalleri hakkında konuştu


Rusya'nın düşen savaş uçağı sonrasında iki ülke arasında ilişkiler gerilmişti. İhlallerine devam eden Rusya için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şili ziyareti öncesinde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Devam ederse sonuçlarına katlanırlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus savaş uçağının Türk hava sahasını ihlaliyle ilgili olarak, "Rusya, bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Şili ziyareti öncesinde Atatürk Havalimanında açıklamalarda bulundu.

Rus uçağının Türk hava sahasının ihlal etmesiyle ilgili konuşan Erdoğan, "İngilizce ve Rusça olarak tüm ikazlara rağmen gerçekleşen bu ihlali Rusya'nın bölgedeki krizi tırmandırma çabasının bir sonucu olarak görüyoruz" dedi.

Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İhlal edilen hava sahası aynı zamanda NATO hava sahası olduğu için konu NATO'nun da takibindedir. Zaten bizden önce NATO bu tespiti yapmış bulunuyor. Rusya, Türkiye'nin egemenlik haklarına yönelik bu ihlallerine devam etmesi halinde sonuçlarına katlanmak mecburiyetinde kalacaktır." 

Putin'le görüşme talebime bir dönüş olmadı

Konuyla ilgili Rusya Büyükelçisi'nin Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını belirten Erdoğan, "Bu tür sorumsuz adımların, ne Rusya Federasyonu'na, ne NATO-Rusya ilişkilerine, ne de bölgesel ve küresel barışa faydası yoktur, tam tersine ciddi zararı vardır. Bütün bu hususlar, Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Büyükelçisine açıkça anlatılmış, yaşanan olaylar şiddetle protesto edilmiştir." dedi.

Putin'le görüşme talebine geri dönüş olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları ifade etti:

"Ben Dışişleri Müsteşarımıza, Rusya tarafıyla görüşün, 'Sayın Putin ile bizzat görüşmek isterim' demişimdir. O andan bu ana kadar henüz kendilerine ilettiklerini fakat oradan bir dönüş olmadığını, bizim Büyükelçiliğimiz buraya bildirmiştir."

Rusya'nın bölgedeki operasyonlarının Suriye rejimini ayakta tutma çabasına dönüştüğü açıktır

Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya'nın sivillere yönelik gerçekleştirdiği hava saldırılarıyla ilgili olarak, "Suriye'nin sınırımıza yakın bölgelerindeki sivil hedeflere yönelik saldırılar bizde endişe meydana getirmektedir" dedi.

Erdoğan şunları kaydetti:

"Rusya'nın bölgedeki operasyonlarının terörle mücadeleyle hiçbir ilgisinin olmadığı, tamamen Suriye rejimini ayakta tutma çabasına dönüştüğü açıktır. Bu saldırıların DAEŞ'le yakından uzaktan alakası yoktur. DAEŞ mevzilerine yönelik herhangi bir adım söz konusu değildir."

Uluslararası toplumu insan hakları ihlalleri karşısında duyarlı olmaya davet ediyoruz

Suriye'de Türkmenlere yönelik saldırılara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ifade etti:

"Özellikle Lazkiye'nin kuzeyindeki bölgeler ve bunun yanında da özellikle Suriye Türkmenlerinin yaşadığı bölgelere yönelik bu tür bombalamalar söz konusudur. Uluslararası toplumu, bu aleni insan hakları ihlalleri karşısında daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Bugün Suriye'de herkesin gözü önünde yaşanan bu zulümlere göz yumanların ortaya çıkacak sonuçlardan şikayet etme hakları da olmayacaktır." 

Bayırbucak'ta üç bin kişi şu anda bizim tarafımıza geçiyor

Bayırbucak'ta üç bin kişinin Türkiye'ye geçtiğini ifade eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

 "Bölgede birçok Bayırbucak Türkmenlerine ait köyler vurulmuştur ve vurulmaya devam ediyor. Üç bin kişi şu anda bizim tarafımıza geçiyor. Şu anda planlamaları yapıldı, yerleşimleri de bir taraftan sağlanıyor. Bununla ilgili olarak her türlü tedbirimizi aldık. Özellikle şu anda Başbakan Yardımcımız Yalçın Akdoğan'ın AFAD'la birlikte orada yapılan çalışmalarda gelen bütün soydaşlarımızı, mültecileri de yine bu kamplarda ağırlamanın hazırlığı içerisindeyiz."  

PYD bir terör örgütüdür, terör örgütüyle neyi konuşacağız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cenevre'deki Suriye görüşmeleri hakkında PYD'nin bir terör örgütü olduğunu dile getirerek şu şekilde konuştu:

"Her şeyden önce Türkiye'nin tavrı bir defa bir terör örgütüyle biz masaya oturup da kalkıp bir barış görüşmesini yapamayız. PYD bir terör örgütüdür, biz bunu defaatle taraflara söyledik. Biz bir terör örgütüyle neyi konuşacağız? Yani kalkıp da terör örgütüyle eğer biz bunu konuşacaksak o zaman bu teklifi getirenler DAEŞ'le de masaya otursunlar. Acaba DAEŞ'le masaya oturabilirler mi, buna normal bakılabilir mi? Bakılamaz. O nasıl normal değilse aynı şekilde böyle bir terör örgütüyle de bizim masaya oturmamız asla mümkün değildir."

 İkili ticaretimizi artırmaya yönelik adımları ele almayı planlıyoruz

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şili, Peru ve Ekvador ziyaretinin, Türkiye'nin uzun yıllar ihmal ettiği, her alanda çok ciddi potansiyelinin olduğu bölgeyle ilişkilerin geliştirilmesine atfedilen önemin göstergesi olduğunu belirterek, "Ziyaretimiz sırasında bu ülkelerle özellikle ikili ticaretimizi artırmaya yönelik adımları ele almayı planlıyoruz. Bu bağlamda serbest ticaret anlaşması imzalamış olduğumuz Şili ile ekonomik iş birliğimizi daha ileri boyutlara taşımak istiyoruz. Anlaşma müzakerelerimizin devam ettiği Ekvador ve Peru ile ise süreci hızlandırarak bir an önce anlaşmaları imzaya hazır hale getirmeyi inşallah kararlaştırdık" dedi. 

(Haberin röportaj bölümü Anadolu Ajansından alınmıştır.)

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

  • ali ersoy

    31 Ocak 2016 19:18

    Cevap Ver

    kardeşsek adam gibi yardım edelim savaşalım değilsek niye bu ülkeye alıyoruz hani büyük ülkeydik

Gündem
Mardin'de hudut karakollarına saldırıya misliyle karşılık verildi
Türkiye
AK Parti'li yöneticilerden Defarges hakkında suç duyurusu
Dünya
Doğu Türkistan'ı neden unutuyoruz?

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu