Bakan uyardı: Bir yıl hamile kalmayın

Bakan uyardı: Bir yıl hamile kalmayın


Güney Amerika'nın neredeyse tamamına yayılan Zika virüsü sebebiyle El Salvador Sağlık Politikası Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Eduardo Espinoza, anne olmayı düşünen kadınlara bir yıl hamile kalmamaları çağrısında bulundu.

El Salvador Sağlık Politikası Bakan Yardımcılığı görevinde bulunan Eduardo Espinoza, anne adaylarına yönelik olarak bu ve sonraki sene çocuk yapmamaları isteğinde bulundu. Espinoza, halkın sineksavar bulundurmalarını bunun yanında etek altlarına pantolan giymelerini önerdi.

Bu yaşananların yanında Honduras Otonom Ulusal Üniversitesi Tıp Fakültesi görevlileri de, benzer ikazlar yaparak anne adaylarından gebeliği şimdilik ertelemelerini istedi.

Aedes türündeki sivrisineklerin ısırması neticesi insana kolay bir şekilde bulaşan virüsün önüne geçilebilmesi doğrultusunda Kolombiya ile Jamaika'da temmuz ayı içerisinde kadınlardan 6 aylık zaman süresi ve 1 yıl süreli gebe kalmamaları isteğinde bulunuldu.

Sağlık görevlileri, bebeklerdeki mikrosefali (küçük kafa) olaylarıyla Zika virüsü bağlantısını inceliyor. Ateşlenme, gözlerde kızarıklık, sürekli kısma, baş, kas ile eklem ağrıları şeklinde belirgin belirtileri olan bu hastalığın bir tedavisi ve aşısı bulunmuyor.

3 Bin 500 Bebeğe Mikroselfi Teşhisi Yapıldı

Zika hastalığının yayılmış olduğu Brezilya'da, ekim ayı döneminden bu zamana kadar 3.500'den daha fazla çocuğa nöro gelişimsel hasar olarak bilinen mikrosefali teşhisi konulmuş oldu. En sin olarak ABD'ye bağlı olan Hawaii adaları içerisinde yeni dünyaya gelmiş olan bir bebekte Zika virüsünden kaynaklanan doğum konusundaki problemlerin tespit edildiği görüldü . ABD bu tehlikeli virüs karşısında vatandaşlarına uyarılarda bulundu, doktorların bu bölgelere seyahatlerde bulunan hastalara yönelik olarak, virüs tespitinin görülüp görülmesinin araştırılması istendi.

Dünya Sağlık Örgütü bu virüsün Tropikal Afrika'da, Güneydoğu Asya'da, Pasifik Adaları'nda, Orta ve Güney Amerika bölgelerinde görülmüş olduğunu bildirerek yayılmasına devam ettiğini açıklamıştı.

ABD'li yetkin kişiler, gebe kadınların virüsün tespit edilmiş olduğu 21 ülkeye yönelik seyahatte bulunmamaları ikazında bulundu. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinden birinde görev yapan Doktor Beth Bell, "Bizler bu virüsü kapmış olan gebe kadınların fetüse yönelik olarak komplikasyonlarına yönelik kaygı duymaktayız. Bu nedenden dolayı gebe kadınlar bu bölgelere ziyaret ya da seyahatlerde bulunmamalıdırlar" şeklinde konuyu ve kaygılarını ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Trump seyahat yasağının kapsamını genişletti

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu