MEB lise kitaplarında güncellemeye yaptı

MEB lise kitaplarında güncellemeye yaptı


Milli eğitim bakanlığı, lise ve seviyesinde okutulan 110 kitabı incelemeye aldı. Kitaplardan 95 tanesinde değişikliğe gitti. Güncellenen kitaplar 2016/2017 yılından itibaren eğitimde kullanılmaya başlanacak.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, lise bünyesinde okutulmakta olan 110 ders kitabının 95'i incelenerek güncelleme yapıldı, güncellenmiş olan ders kitapları 2016/2017 eğitim ve öğretim döneminde kullanılmak için hazırlanacak.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından ders kitaplarına yönelik belli niteliği yükseltmek amacıyla yürütülmekte olan çalışma doğrultusunda, mevcut olan programlara göre hazırlanmış olan ve liselerde okutulmakta olan ders kitapları bütüncül bir anlayışla, Anayasa ve yasalara uygun, içeriğinin ise bilimsel bunun yanında dil yeterlilik düzeyi, görsel/tasarım bakımından yeterlilik, tarihi, kültürel, dini ve milli hassas noktaları doğrultusunda incelenerek hazırlanıyor.

Çalışma doğrultusunda, öğretmen, akademisyen, yazar ile görsel tasarımcı kişilerin katılımıyla çalıştaylar planlandı.

Bu doğruda, lise düzeyinde 9, 10, 11 ve 12. sınıflarda 2015/2016 eğitim-öğretim döneminde okutulmakta olan 110 kitabın araştırılmasına karar verildi. 3 ay önce başlatılan çalışma doğrultusunda bunun 52'si Milli Eğitim Bakanlığı, 43'ü ise özel sektör kurumlarının yayınları olmak üzere toplamda 95 kitapla alakalı araştırma ve güncelleme işlemlerinde sona gelindi.

Komisyon üye kişileri ile yazarlar tarafınca düzeltme yapılarak Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığına yollanan kitaplar, 2016/2017 eğitim öğretim döneminde liselerde okutulmuş olacak.

Liselerde tüm ders kitapları araştırılacak

Çalışma doğrultusunda bu konudaki inceleme işlemleri bu senede devam edecek. Ortaöğretim Genel Müdürlüğü, yalnızca bu sene okutulmasına karar verilmiş olan kitapları değil ortaöğretim bünyesindeki bütün ortak olan ve seçmeli ders programı ile ders kitaplarında araştırma yapacak.

Bakanlık, yapılan çalışmalarla bu öğretim döneminde okutmakta olan kitaplar ile Talim ve Terbiye Kurulunun vermiş olduğu kararıyla yeterli düzeyde olmayan kitapları da araştırmış olacak. Bu şekilde müfredatın uygulamaya konulması, öngörülmekte olan kazanımların yerine gelmesi ve eğitim öğretim devamınca en önemli olan araçlardan kitapların daha da nitelikli hale getirilmesi sağlanmış oluyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu