Küçük aile işletmelerine destek

Küçük aile işletmelerine destek


Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çiftçi Kayıt Sitemine kayıt olmuş ve işletmesindeki arazi toplamı 5 dekar veya altında olan küçük aile işletmelerine 100'er lira ek destek vereceği açıklandı.

Çiftçi Kayıt Sistemine kayıtlı olan ve işletme kapasitesi toplamda 5 dekar ya da daha altında olan meyveler, sebzeler, süs bitkileri ve ıtri-tıbbi-aromatik bitki türünde yetiştiricilik yapan 2016 dönemi üretim senesinde dekar başına 100 TL küçük aile işletme destek ödemesi gerçekleştirilecek.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından, "Bitkisel Üretim Gerçekleştiren Küçük Aile İşletme sahiplerinin bu doğrultuda desteklenmesine yönelik alınan karar" Resmi Gazete'de duyuruldu. 

Bu duruma göre, Çiftçi Kayıt Sisteminde kaydı olan ve işletme büyüklük kapasitesi toplamda 5 dekar ya da altında bulunan çay ve fındık türü ürünler hariç açık ya da örtüaltı ünitelerde meyve, sebze, süs bitkisi ile ıtri-tıbbi-aromatik bitki türünde üretim yapan kamu kurum ile kuruluşları haricindeki reel ve tüzel kişilere 2016 üretim dönemi içinde dekar başına toplam 100 TL küçük aile işletmesine yönelik destek ödemesi planlandı. 

Bu dönemde üretime toplam üretim alanı; açıkta yapılan üretim amacıyla 1 dekarın, örtüaltı olan ünitelerde üretim amacıyla 500 metrekarenin altında bulunan küçük aileye yönelik işletmelere yönelik destek ödemesi olmayacak. Destek başvuruları 31 Ekim tarihinde sona ermiş olacak. 

Söz konusu olan destek ödemeleri sene içinde gerçekleşecek. Üreticilere yapılacak olan açıklama, Ziraat Bankası vasıtasıyla gerçekleşecek. 

Destekleme doğrultusunda bu ürünlerin açıkta ya da örtüaltı ünite alanlarında üretiminin gerçekleşip  gerçekleşmediği, Çiftçi Kayıt Sistemi Yönetmeliği  doğrultusunda il-ilçe tespit komisyonları tarafından örnekleme yöntemiyle yerinde tespit yapılmış olacak. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu