Meclis Başkanı'nı Ak Partili ve MHP'li vekiller ayakta alkışladı

Meclis Başkanı'nı Ak Partili ve MHP'li vekiller ayakta alkışladı


Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, terör örgütüne yönelik operasyonlar için bazı milletvekillerinin kullandığı "Savaş, iç savaş, devlet terörü, katliam, Kürdistan soykırım" ifadelerinin doğru olmadığını söyledi. Bu tepki Ak Partili ve MHP'li milletvekiller tarafından ayakta alkışlandı.

Uluslararası alanda yapılması planlanan anlaşmaların  görüşülmüş olduğu Meclis Genel Kurulu bünyesinde oturumu yönetme göreviyle Meclis Başkan Vekilliği görevinde bulunan Ahmet Aydın, Doğu ve Güneydoğu’da yaşanan terör örgütüne yönelik operasyonlar sebebiyle bazı vekillerin kürsüden yapmış oldukları konuşmalar  sırasında kullanmış oldukları söylemlere tepki gösterip, vekilleri anayasa ile içtüzük yönetmeliğine uygun bir şekilde konuşmaları yönünde ikaz etti. Ahmet Aydın’ın yapmış olduğu konuşması MHP ve AK Partili vekiller tarafınca ayakta alkışlandı, CHP sıraları içinde bazı vekiller oturmuş oldukları yerden alkışla oluşan duruma destek verdi, HDP sıralarındaki vekillerinse olaya tepkisiz kalmaları dikkat çekti.

Anayasa ve içtüzük gereği olarak bir açıklamada bulunma gereği hissettiğini ifade eden Ahmet Aydın, “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası doğrultusunda 3'üncü maddeye göre, Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Aynı şekilde Anayasa'nın 14'üncü maddesi doğrultusunda anayasada yerini bulan hak ve özgürlüklerden hiçbirinin, devletin ülke ve milletiyle bölünmez varlığını bozmayı  hedefleyen unsur ve faaliyeler şeklinde  asla kullanılamayacağı ifade edilmektedir. Bundan ötürü özellikle de son zamanlarda zaman zaman 'savaş, iç savaş, devlet terörü, devlet katliamı, Kürdistan' ve daha ileri gidilerek 'soykırım' gibi kullanılmakta olan ifadeler ile devlete ait olan kurum ve kuruluşlarla güvenlik güçlerine yönelik itham edici sözler, adeta kesinmiş ve maddi gerçekliği varmış gibi sunulan kaba olan ve zedeleyici söylem ifadelerinin, anayasa ve içtüzük yönetmeliğiyle evrensel anlamda olan hukuk kurallarına aykırı bir durumdur ve bu ifadelerin şiddetle karşısında durmamız ve reddetmemiz gerekmektedir” şeklinde ifadeler kullandı.

Türkiye  Devleti'nin merkezi ve mahalli idare yapı birimlerimin esasları Anayasa'mızın 126'ıncı ve 127'inci maddelerinde düzenlenmiş olduğuna işaret eden Aydın, “Bu esas unsurların dâhilinde Türkiye Cumhuriyeti devleti içinde ‘Kürdistan’  ismiyle herhangi bir idari ya da coğrafi bir birim yer almamaktadır. ‘Kürdistan’ teriminin tarihi ve coğrafi bir terim manasında  kullanıma sunulmasından ziyade Türkiye'nin sınırları kapsamında  içerisinde yer alan bir alanı ayrı bir şekilde egemen ve hukuki ile siyasi varlık şeklinde gösterir şekliyle ifade edilmesi doğru bir ifade değildir”  biçiminde konuştu.

Anayasa ile İç Tüzük bağlamında temiz bir dil ifadesinin yanında ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğünü savunmaya yönelik, teröre yönelik terör unsurlarının her türlüsüne karşılık beraber ortak tavır sergilemenin ve anayasaya bağlı bir şekilde hareket etmenin bütün vekillerin asli görevi olduğunu belirten Aydın, “Bakıldığında ortada Kürt kardeşlerimizin sergilemiş olduğu bir mücadelesi görülmemektedir. Ben de Kürt bir kişi olarak çok açık ve kesin ifade ediyorum ki, bu terörle olan bir mücadeledir ve terörün her türlüsüne lanet ediyorum” şeklinde ifadeler ve açıklamalarda bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu