Sanayide 2020'li yılların yatırımı yapılıyor

Sanayide 2020'li yılların yatırımı yapılıyor


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, sanayilerin geleceği için çalışmalara başlandığını duyurdu. Şubat ayında yapılması planlanan Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu gündeminin Sanayi 4.0 olacağı bilgisi verildi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Fikri Işık, 2020 yılı için hazırlık yaptıklarını ve bu döneme damgasını vuracak sanayi atılımları için gerekli hazırlıklara başlandığını, şubat ayı içerisinde  yapılması planlanan Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu toplantısı için ana gündem konusunun Sanayi 4.0 olacağı konusunda bilgi verdi.

Işık, Plan ve Bütçe Komisyonu doğrultusunda, kendisine bağlı olan kuruluşların 2016 dönemi bütçe görüşmeleri doğrultusunda sunum gerçekleştirdi.

TÜBITAK Marmara Araştırma Merkezi (MAM) bünyesi doğrultusunda  sürdürülmeye devam eden yerli otomobil üretimine yönelik çalışmalar  sonucunda, dört değişik prototip araç  üretimi yapıldığı, bu yılın sonuna kadar 30 adet test amacıyla bir filo kurulumu hedeflediklerini ifade etti.

Yeri otomobil çalışmaları kapsamında 2018 Haziran ayı içinde bunu gerçekleştirip, 2020 yılı öncesinde de aracın seri  üretimine geçileceğinin planını yapmış olduklarını ifade eden Işık, proje  doğrultusunda öncelik olarak menzili yükseltilmiş elektrikli bir araç geliştirmek için  odaklanmış olduklarını dile getirdi.

285 OSB bünyesinde 1,5 milyon kişi  çalışıyor

Bu zamana kadar, 2016 fiyat oranları ile, organize sanayi alanlarında 3,5 milyar lira, sanayi siteleri kapsamında 4,8 milyar lira kredi imkanı sunduklarını söyleyen Işık, bu zaman için 285 OSB bünyesinde 1,5 milyona yakın kişinin istihdam edilmiş olduğunu açıklamış oldu. Işık, 2023 zirvesine hedef olarak 70 adet çok yeni OSB kurma girişimini ve 1 milyona yakın ek istihdam planı oluşturmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bilişim Vadisi kapsamında yapılan altyapı faaliyetlerinde sona gelindi

Gebze'de yer alan 3 milyon metrekarelik bir alana kuruluşu yapılacak olan Bilişim Vadisi projesinin, yalnızca Türkiye içinde değil dünya genelinde de önemli olan teknoloji gelişim merkez yerlerinden birtanesi olmaya aday olabileceğini belirten Işık, vadi içinde altyapıya yönelik yapılan çalışmaların 1.  aşamada 55 bin metrekarelik bir alana, üst yapı inşaat çalışmalarının da haziran  ayı içerisinde sona gelindiğini söyledi.

Sanayi Alanında Devrim

Sanayi 4.0 amacıyla yapılan üst düzey çalışmalar bünyesinde, yapay zeka unsurları, robotik olan teknolojiler, akıllı üretim sistem teknolojileri, 3-D yazıcı platformu, nesnelerin sosyal ağı, büyük veri ile bulut bilişim benzeri alanlara yönelik hayata geçirilen önemli gelişmeleri çok yakından takip  etmiş olduklarını  açıklayan ve bilgi veren Işık, 2020'li yıllara  damgasını vuracak olan bu yeni nesil sanayi atılım hedefleri amacıyla hazırlıklara  şimdiden başlamış olduklarını söyledi. Fikret Işık, "Şubat ayı içinde yapılması planlanan Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) toplantısı bağlamında toplantının ana gündem konusu olarak Sanayi 4.0 konusunu öne çıkarttık" şeklinde ifadelerde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu