Çocuklarınızı Şekerden Uzak Tutmalısınız

Çocuklarınızı Şekerden Uzak Tutmalısınız


Dünya Sağlık Örgütü, yaptığı açıklamada çocukların obezite oranında artış olduğu ve çocukların şeker tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü yapmış olduğu uyarıda çocukların şeker tüketiminde dikkat edilmesi gereken hususları belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından,  küçük yaştaki çocuklarda obezite durumunun önüne geçmek amacıyla  hükümetlere yönelik önemli eylem planı çağrısı yapıldı. DSÖ’nün tavsiye etmiş olduğu tedbirler içerisinde, sigara gibi zararlı maddelerde olduğu gibi şekerli içecekler ile tüketilen şekerli besinlerden de ‘şeker vergisi’ alınması gerektiği,  şekerli besinlerin ve ürünlerin üzerlerine bilgilendirici etiketlerin konulması,  bu şekilde olan ürünlerin yapılan reklamlarında çocuklar için uyarı ikazı konulması.

Örgüt  tarafınca, üye 110 ülke  hükümetlerine  gönderilmiş olan 68 sayfalık olan raporda, gıda ike içecek endüstrisine yönelik “obezite yaratıcı”  faaliyetler içerisinde bulunanlara bu duruma son vermeleri gerektiği belirtildi. DSÖ incelemelerle  binaen küçüklerde obezite  seviyesi 1980’den bu zamana kadar yüzde 47.1 yükselmiş durumda. Yalnızca Afrika’da obez olan çocuk sayısında 1990’dan bu zamana kadar 2 kat yükseliş olarak 10 milyona kadar yükselmiş oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Yaz saati uygulaması 'torba tasarı'da
Türkiye
Irak sınırında saldırı: 1 asker şehit
Dünya
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Katar Dışişleri Bakanı ile görüştü

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu