Filistinli gazetecinin açlık grevi devam ediyor

Filistinli gazetecinin açlık grevi devam ediyor


Hiç bir mahkemeye çıkarılmadan hakkında 6 aylık idari tutukluluk kararı verilen ve açlık grevi yapan gazeteci Muhammed el Ki'k'nin sağlık durumu kötüye gidiyor.

Haber Seyret - Özel HaberMuhammed el Ki'k işgalci İsrail güçleri tarafından gazetecilik mesleğini kullanarak şiddete teşvik ettiği gerekçesiyle 21 Kasım 2014 tarihinde Ramallah'taki evinde tutuklandı. Hiç bir mahkemeye çıkarılmadan idari tutukluluk kararı üzerine Filistinli gazeteci el Ki'k açlık grevine başladı. Hiçbir suçu sabit olmadan tutuklanan gazetecinin tutukluluğunun ne kadar süreceği de belli değil. Dünyada eşi olmayan bu uygulama ile işgalci yönetim Filistin halkını sebepsiz yere tutukluyor.

Haksız yere tutuklanan gazeteci açlık grevinde ve sağlık durumu gittikçe kötüleşiyor. Yapılan açıklamaya göre gazeteci Muhammed el Ki'k'in hayati tehlikesi bulunduğunu açıkladılar. Şu an bilincini kaybedip hastaneye kaldırılmış durumda.

Tutuklu Gazeteci Muhammed el Kiyk'in eşi Feyha Şeleş: Filistin yönetimi, liderler, örgütler, partiler, esir hareketleri ve tüm dünyadaki insan hakları savunucularına sesleniyorum, Muhammed'in kanı hepinizin elindedir.

1948 Filistin İslami Hareketi Başkanı Raid Salah, 87 gündür açlık grevi yapan Kıyk'a destek olmak amacıyla, Kıyk'ın hastane odası önünde açlık grevi yaptığı için İsrail polisi tarafından gözaltına alınmıştı.

İsrail Polis sözcüsü Luba Samri yaptığı yazılı açıklamada, Salah ve Bereke'nin açlık grevindeki Filistinli gazeteci Muhammed el-Kıyk'ın bulunduğu El-Afule Hastanesi'nden uzaklaştırılmaları şartıyla, yapılan soruşturmanın ardından serbest bırakıldığını ifade etti.

Filistin Kurtuluş Örgütü'ne bağlı (FKÖ) Esirler Heyeti Başkanı İsa Karaki de İsrail'in idari tutukluluk kararı ve keyfi uygulamalarını protesto amacıyla açlık grevi yapan tutuklu gazeteci Muhammed el-Kıyk'a destek için düzenlenen gösteride yaptığı konuşmada, Kıyk'ın sağlığının ciddi tehlikede olduğunu belirtmişti.

Karaki, "Kıyk'ın kaldığı Afula Hastanesinde hazırlanan son tıbbi raporlara göre Kıyk'ın hayatı çok tehlikeli bir merhaleye girdi. Her an beyin kanaması geçirebilir. Kıyk, ölüme ilerliyor. Bunun sorumlusu İsrail hükümeti. İsrail, Kıyk'ın ölmesini istiyor ancak eğer Kıyk'a bir şey olursa bunun yankıları İsrail için zor olacak" demişti.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu