Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zana'nın randevu talebine cevap verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zana'nın randevu talebine cevap verdi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Ayrıca gündeme dair değerlendirmelerde bulanan Erdoğan, Zana'nın görüşme talebini de bir nebzede olsa yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ertuğrul Tekke Camii'nde cuma namazını kıldı. Cuma namazı sonrasında basın mensuplarının yoğun ilgisi vardı. Basın mensuplarının başkanlık sistemi için halk ile buluşmalar yapılacak mı sorusuna Erdoğan, "Yapacağımız il sayısı belli değil. Başkanlık istemi zaten bizim kişisel meselemiz değil. Konunun anlatılmasında görevli olan Akademisyenlerimiz, arkadaşlarımız ve medya mensuplarımız var. Konuyu anlatacak STK'lar var. Başkanlık sistemini anlatmak için paneller, sempozyumlar yapılacak. Ayrıca hazılanacak kitapçıklarla dünyadaki örnekleri, bizim yapmak istediklerimizi anlatacağız. Umut ediyoruz ki kısa sürede ortak akıl oluşacaktır. Bizim isteğimiz halkımızın bilinçli şekilde kararını vermesi. Yapılan kamuoyu araştırmalarında yüzde 55-60 oranında bir istek var. Bunun daha da artacağına inanıyoruz" dedi.

İlk önce yemin etmesi gerekli

Erdoğan, HDP'li Leyla Zana'nın kendisi ile görüşme talebinin sorulmasın üzerine, Leyla Zana'nın milletvekili olarak görüşebilmesi için ilk önce yemin etmesi gerektiğini hatırlatarak, "İlk önce yemin etmesi gerekli. Parlamentoda yemin etmeden böyle bir görüşme söz konusu bile olamaz. Geçenlerde yanında ki kişi özel kalemimi arayarak görüşmek istediği konuları iletmiş. Görüşme isteği anlattıkları başlıklardaysa görüşmemizin anlamı bile yok" dedi.

Terörist başının yaşam şartları iyi

Soruların bir sorunun üzerine ise Erdoğan, "Bölücü başı ile ilgili olaylar var. Onları şart koşmamaları lazım. İmralı'daki terörist başı için verilen haklar dünyada kimseye verilmedi" diye yanıtladı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu