Erken yaşta din eğitimi semineri düzenlendi

Erken yaşta din eğitimi semineri düzenlendi


Diyarbakır Silvan İlçe Müftüsü Hüseyin Özdemir, çocukluk yıllarında verilen din eğitiminin ne kadar önemli olduğunu anlatan bir paylaşımda bulundu.

Diyarbakır'da Silvan İlçe Müftülüğü görevinde olan Hüseyin Özdemir, Silvan Meslek Yüksek Okulu konferans salonunda 'Erken Çocuklukta Verilen Din Eğitimi' konusunda önemli paylaşımlarda bulundu.
Öğretim Görevinde olan Hatice Karakoyun'un yapmış olduğu organizasyon doğrultusunda, Silvan Meslek Yüksek okulu'nhn Çocuk Gelişimi Bölümünde eğitim gören II. Sınıf öğrencileri, Araştırma Yöntem ve Teknikleri dersleri doğrultusunda, 'Erken Çocuklukta Din Eğitimi' konusunda çok önemli bir seminer organizasyonu planladılar.

Peygamber Efendimiz ve çocuklar anlatıldı
Silvan Müftüsü olan Hüseyin Özdemir'in sunmuş olduğu seminerde Kura'n-ı Kerimde Çocuk Kavramı, Peygamber Efendimiz' (S.A.V.)'in şahsi şekildeki çocuklarla olan münasebeti, konu başlıkları üzerinde durulmuş oldu.
Ayetler, hadisler ile Peygamber Efendimiz (S.A.V.)'in hayat görüşü ışığında çocuğa ne şekilde yaklaşılması gerektiğini ifade eden Özdemir, 'Dünyaya gelen her bir çocuğu annesi bir İslam fıtrat doğrultusunda hayata getirir. Çocuğun buna durumu konuşma zamanına kadar devam eder. Daha sonrasında ise ebeveynleri çocuğu Hristiyan, Yahudi, Mecusi ya da Müşrik yaparlar. Doğan çocuğun ailesi Müslüman ise çocukta Müslüman olur." şeklinde konuşmasına devam etti.

Özdemir, "Çocuklarımıza iyi bir eğitim sunulmak isteniyorsa, bunun öncesinde çocukların ruh halini ve buna yönelik olarak gelişim düzeylerini iyi analiz etmeli ve bu konuya yönelik eserleri takip edip okumalısınız. Küçüklerde din eğitimine başlamanın en iyi yaş aralığı 4,5-5 yaş aralığıdır. Peygamber efendimizin çocuklara binayen uygulamış olduğu din olgusu, şu zamanın pedagojik ve psikolojik dil anlayışıyla karşılaştırma yapıldığında bilimsel açıdan bakıldığında çok uygun. Din en kolay olandan zor olana doğru, azar azar yol katetmek çok önemli bir unsur olmaktadır. Aile bireyleri ve sizler ibadetlerinizde yavrularımıza örnek olup onlara Allahı sevmelerini söylemelisiniz. Bunu çocuklarınıza anlatırken asla çocuğunuza korku yüklemeyin. Merhamet olgusundan daha çok cezalandırma mantığına giden bir Allah kavramını çocuklara aşılamayın" şeklinde konuştu.

 Özdemir, konuşmasına şu şekilde devam etti: "Çocuklarımızın aile bireylerini model aldıklarını unutmadan, kullanmış olduğumuz kelimelere dikkat ederek, her halimiz ve davranışımızla onun bizi izlediğini düşünerek hareket etmeliyiz" şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu