Japon bakan istifa etti

Japon bakan istifa etti


Japonya'da Ekonomi Bakanı Akira Amari, hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları sebebiyle istifa etti. Amari hakkındaki iddiaları yalanlarken gerçek sonuç yapılacak soruşturmanın sonrasında ortaya çıkacak.

Özel bir gazetenin yapmış olduğu haber doğrultusunda Japonya Ekonomi Bakanı Akira Amari, bir inşaat firmasından gelmiş olan yüklü para iddiaları nedeniyle hakkında açılmış olan soruşturma devamında bugün istifa ettiğini açıkladı.

Hakkında yapılan iddialara göre, Amari ile iki sekreteri şimdilik ismi paylaşılmayan Chiba vilayetinde yer alan bir inşaat şirket yetkililerinden eğlence giderleri ve bunun yanında nakit para aldı.

Amari bir televizyon kanalında canlı açıklamalarda bulundu; Japon hükümetini çok derinden sarsmış olan "skandalın sorumluluğunu kendi üzerine aldığını kabul ettiğini duyurduğu için istifa talebinde bulunduğunu" ifade etti. Amari, iddialar karşısında rüşvet talebinde bulunduğunu reddetti.

Japon Maliye Bakanının, çalışan yardımcı görevlilerine "siyasi bağışlar" şeklinde gelen paranın kaydının yapılmasını istediğini belirtti.

Japonya'nın Başbakanı Shinzo Abe’inin politik hususlarda anahtar unsur olduğunu ifade eden Amari, vermiş olduğu istifa kararını ülkenin içersine girmiş olduğu deflâsyondan kolay bir şekilde çıkabilmesi için aldığını ifade etti.

Japonya'da gündem gazetelerin başlıklarına göre, "ekonominin güç kazanmasından" yana çalıştığının altını çizen Bakan, "Deflasyonu kolay bir şekilde yenebilmek için parlamentodan gerekli görülen düzenlemelerin geçirilmesi gerektiğini" sözlerine ilave etti.

Amari, "Buna engel olabilecek her ne varsa bunları geride bırakmak lazım ve ben ise bu konuda bir istisna değilim" şeklinde konuştu. Japon Bakan, bu doğrultuda gelmiş olan sekreter istifalarının çok yeterli olmadığını söyledi "onların başında yönetici vasfıyla sorumluluk almış olduğunu" açıkladı.

Yine aynı şekilde yayınlana n özel bir dergide ortaya atılmış olan iddialar, Amari’nin kendisinin ve bakanlık ofisinin üstünden 1 milyon Yen karşılığındaki parayı aldığı yönünde.

Amari’nin resmi kayıttaki "siyasi fonlar" ismindeki raporunda kaydı tutulmamış bulunan yüksek seviyelerde para olduğu iddia olunurken, analistler bu olayın kanıtlandığı takdirde, Siyasi Fonları Denetleme Kanunu’na da ihlale yönelik uyarı yapılmış oldu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu