Yapılan doku nakliyle parmakları eski haline döndü

Yapılan doku nakliyle parmakları eski haline döndü


Kars'ta çalıştığı inşaatta yaşadığı kaza sonucunda 3 parmağı parçalanan vatandaşın geçirdiği doku nakli operasyonu sayesinde parmakları eski haline döndü.

Kars'ta inşaat çalışmaları esnasında geçirmiş olduğu bir kaza sonucunda vatandaşın parçalanan 3 parmağı, Sarıkamış Devlet Hastanesinde doku nakli sayesinde eski haline döndü.

Hastanenin Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanlığı görevinde bulunan Opr. Dr. Kayahan Karaytuğ, basın mensuplarına yönelik yapmış olduğu açıklamada, parmakları zarar görmüş bir şekilde hastanemize gelen vatandaşımıza yoğun tempoda yapılan tetkiklerin ardından başarı yüzdesi yüksek operasyonlar gerçekleştirildi.

Hastanemize zamanında ulaşan hastamıza yerinde müdahaleyle bu süreç hepimiz açısında olumlu yönde ilerledi. Yıpranmış ve deforme olmuş 3 parmağın tekrar fonksiyon kazandığını ifade eden Karaytuğ, şu sözleri kaydetti: "Hastamızın keskin bir metal ile yaralanmış olduğu sağ elinin 5'inci parmağın uçunda kemiğin açıkta olduğu doku kaybı, harici iki parmakta da cerrahi müdahaleler gerektiren yaralanmalar olduğu gözlem ile tespit edildi. Yapılan tedaviye 4. parmak içerisinden doku nakli yapılarak 2 hafta arayla sağlam halde bulunan 4. parmaktan güç alması ve beslenmesi sağladı. İkinci haftanın sonuna gelindiğinde serçe parmağın beslenmesinin normale ulaştığı muayene sonucunda görüldü. Diğer parmaklara bağlantısı cerrahi bir operasyon yapılarak ayrıldı. Ameliyat ardından iki ay geçmesiyle parmakların eski fonksiyonlara geri dönmüş olduğu gözlendi. Hastamızın parmak hareketleri ve sağlığının eski haline dönmüş olması bizleri çok gururlandırdı ve mutlu etti. Hastanemizde yapılmakta olan mikro cerrahi, bunun yanında doku nakline yönelik operasyonlar başarılı bir şekilde yapılmaktadır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'ye kritik uyarı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Parayla satın alınabilecek her şeyi kaybettik

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu