Kırdan topladığı otları makarna yapımında kullanıyor

Kırdan topladığı otları makarna yapımında kullanıyor


Balıkesir'in Manyas ilçesinde KOSGEB'den aldığı krediyle küçük bir imalathane kuran 50 yaşındaki girişimci ev hanımı Karakaş, doğadan topladığı kazayağı, gelincik, ısırgan otu, ebegümeci gibi otlardan makarna yapıyor. Üç kadına istihdam sağlayan, brokoli, kırmızı biber ve semizotu gibi sebzeli çeşitlerini de yapan Karakaş, İstanbul, Bursa ve Balıkesir'deki marketlere kilosu 15 liradan sattığı yaptığı makarnadan ayda 4 ton üretiyor

Balıkesir'in Manyas ilçesinde,  Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığından  (KOSGEB) aldığı 70 bin liralık krediyle küçük bir imalathane kuran ve 3 kadına  istihdam sağlayan girişimci ev hanımı Serap Karakaş (50), kırlardan topladığı  otlar ve brokoli, kırmızı biber gibi sebzelerden 12 çeşit makarna üretiyor. 
 
Ayda 4 ton makarna üreten Karakaş, ürününü kilosu 15 liradan İstanbul,  Bursa ve Balıkesir'deki marketlere satıyor. Manyas'ın kırsal mahallelerinden Kulak'ta yaşayan Karakaş, AA  muhabirine yaptığı açıklamada, Manyas'ın, tüketilebilir otların doğada  kendiliğinden yetiştiği bölgelerden olduğunu söyledi.
 
Hiçbir kimyasal ilaç ve gübre kullanılmayan bu otların tamamen doğal  yetiştiğini vurgulayan Karakaş, bu otları bir şekilde farklı yollardan tüketime  sunmak amacıyla proje geliştirdiğini anlattı.

 


Projesini sunduğu KOSGEB'den 70 bin liralık kredi aldığını ifade eden  Karakaş, "Küçük bir imalathane kurdum. Üç kadın istihdam ettim. Kırlardan  topladığımız ısırganotu, ebegümeci, gelincik, kazayağı gibi otları, değişik  tahıllardan oluşan özel un ile karıştırıp makarna yapıyorum. Öncelikle otları bir  güzel kaynatıp püre haline getiriyorum. Ondan sonra tahılla karıştırıyorum. Aynı  zamanda brokoli, semizotu, kırmızı pancar, yeşil ve kırmızı biber gibi  sebzelerden de makarna üretiyorum. Şu anda 12 çeşit makarnamız var. Otlu, sebzeli  makarnadan ayda 4 ton üretiyoruz" diye konuştu.
 
Makarnalarının 3 dakikada piştiğini anlatan Karakaş, önce Manyas ve  Balıkesir'de satışa sunduğu ürünlerinin kısa süre tanındığını aktardı.
 
İNTERNETTEN DE SATIYOR
 
Kilogramını 15 liradan sattığı makarnalarına İstanbul, Bursa ve  Balıkesir'deki marketlerden talep geldiğini ifade eden Karakaş, "İnternet  aracılığıyla beni arayıp sipariş verenler de oluyor. Ben bu işe sıfır sermaye ile  başladım. Sadece KOSGEB bana kredi desteği sağladı. Tüketiciler bu tür ürünleri  istiyor. Doğal içerikte olsun, fabrika üretimi olmasın istiyorlar" dedi.

REÇEL DE YAPIYOR

 Karakaş, ürün çeşitliliği üzerinde çalıştıklarını, kızılcık,  böğürtlen, erik ve armuttan meyve reçelleri üretmeye başladıklarını kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu