Yatırımcısına en fazla gayrimenkul kazandırdı

Yatırımcısına en fazla gayrimenkul kazandırdı


2015 Yılı değerlendirildiğinde yatırımcısına en çok kazandıran yatırım fırsatı gayrimenkul oldu. Bir çok yatırımcının güvenli liman olarak gördüğü gayrimenkul, konut fiyatlarında yaşanan %20 artış ile kazandırdı.

Sektör çalışanlarına göre, 2015 döneminde konut fiyatlarında yüzde 20 oranında artış gözlenmektedir, konut piyasası yatırımcısına en fazla kar sağlayan yatırım araçlarından bir tanesi oldu.
Geçen seneye oranla Borsa İstanbul'da işlem görmüş olan hisse senetleri yıl düzeyinde ortalama olarak 16,33'lük bir değer kaybına uğrarken, ABD para pirimi dolar TL'nin karşısında yüzde 24,89 yükselmiş oldu. Avroya bakıldığında ise satış fiyatında 11,94 artış olduğu görüldü. Kapalıçarşı'da 24 ayardaki külçe altın gram satış fiyatında ise 2015 döneminde 11,15 yükselme var. Türkiye'de en fazla tercih edilen yatırım unsurlarından insanların yüzünü en fazla güldürmüş olan ise dolar ve konut oldu.

Gayrimenkül konusunda değerlendirmeler yapan uzmanların görüşleri;

Baygan: Konut güvenilir bir liman özelliğinde
ERA Gayrimenkul Koordinatörlüğü görevinde bulunan Mustafa Baygan, "2015 döneminde konut fiyatlarına bakıldığında yüzde 20'lik oranda bir yükseliş görülüyor. Bakıldığında seviye olarak en çok getiriyi konut getirmiş oluyor" şeklinde yorumladı.

Bakmış olduğumuzda öncelikle son 10 senede konut yatırımının en fazla kazanç getiren yatırım unsurlarının başında geldiğini ifade eden Baygan, "Adana ilimizin en büyük7 kent içinde yüzde 29,31'lik oranla satış fiyatını en fazla yükselten kent olduğunu açıkladı.

Yazıcı: İstanbul'a bakıldığındaysa yüzde 53'lük bir yükselme gözlemlenmektedir

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Cansel Turgut Yazıcı'ysa" 2015 İstanbul Markalı Konut Araştırması" adıyla yapılmış olan çalışmalara göre, kentin 34 yerinde 1242 marka adıyla konut projesinin yer almış olduğunu, şehir kapsamında markalı konut sayısına baktığımızda 500 bine kadar ulaşmış olduğunu ifade etti.

Yazıcı, "2015 döneminde, bir önceki seneye göre karşılaştırma yaptığımızda metrekare bazlı olarak yüzde 53'e varmakta olan değer yükselişleri oldu. İstanbul'da Alemdağ tarafında yüzde 53, Beylikdüzü Gürpınar tarafında yüzde 48, Kemerburgaz'da ise yüzde 44, Esenyurt'ta bakıldığında yüzde 39, Ataşehir'de yüzde 36 oranlarında yükselişler yaşandığını" ifade etti.

Taş: Yükselen faiz oranlarına rağmen konut kazandıran sektör oldu

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş da gayrimenkul'e yönelik olan yatırımda her zaman bir kazanç olduğunu öngörerek, 2015 yılında da konutun yüzde 20 seviyesinde kazandırmış olduğunu açıkladı.
Taş, "2015, dönemin bu kadar yavaşlamasına binaen yüzde 10 büyüme ile yüzde 20 fiyat yükselişiyle yılı kapattığını ifade etti. Bakıldığında ve kıyaslama yapıldığında gayrimenkul değişik yatırım araçlarına binaen tekrar kazandıran unsur olarak karşımıza çıkmış oldu. Fiyat artışına ve adetlere bakıldığında 1,20'lik faizsel dönemde dahi bu gayrimenkulün önüne geçemedi" şeklinde konuyu ifade etti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu