Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karar millete bırakılsın

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Karar millete bırakılsın


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa Platformu tarafından düzenlenen programa katıldı.

Gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Özyönetim adı altında devlet içinde devlet kurmaya çalışanların da dünyayı başına yıkarız" şeklinde açıklama yaptı.

Erdoğan, "Yeni Anayasa İçin Hep Birlikte" temalı programda önemli konulara değindi. Anayasanın milli mesele olduğunu söyleyen Erdoğan, önceki anayasaların ithal olduğunu, ithal anayasaların bize hakim olduğunu ve yerli/milli anayasaya dönülmesi gerektiğinin üstünde durdu.

Erdoğan konuşmasının devamında milli anayasaya muhalefetin destek çıkması gerekirken tam tersi bir tutum içinde olduğunu söyledi. Muhalefete tekrardan seslenerek, “artık burada yapılması gereken yeni anayasa çağrılarına kulak tıkayan tavırların yerine, samimi bir şekilde tekliflerin ortaya konması gerekiyor.” dedi.

Konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şimdi sivil toplum kurumları aracılığıyla milletin tüm kesimlerini içine alacak bir anaysa yazım süreci yürütülmeli. Zaman zaman diyorum ya Türk tipi başkanlık sistemi işte burada da Türk anlayışı ile bir anayasayı ortaya koymak gerek. Millet hazır ama elitler ve siyasetçiler hazır değil. Millet meydanlarda kükrüyor. Bize göre kadim geleneğimize yasalanan anayasa Türk tipi anayasadır. Üzerinde en çok tartışılacak hususlardan biri güçler ayrılığı meselesidir. Yasama organı olan meclisin asli alanına yoğunlaşması bir defa sağlanmalı. Hukukun üstünlüğü konusunda hiçbirimizin itirazı olamaz. Kanunların üstünlüğü derseniz orada itiraz olabilir. “ şeklinde ifade etti.

PKK’nın bazı bölgelerde özerklik çalışmaları yürütmesini sert bir dille eleştirerek şunları söyledi; “Özerklik adı altında devlet içinde devlet kurmaya çalışanların dünyayı başlarına yıkarız bunu böyle bilmeleri lazım. Türkiye Anayasa Platformuna ve tüm STK'lara şahsım ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Ortak değeri güçlü ve büyük Türkiye olan herkes yaptığınız çağrıya cevap verecektir. Allah yar ve yardımcınız olsun.”

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu