Bulunan en büyük asal sayı : 22 milyon basamaklı

Bulunan en büyük asal sayı : 22 milyon basamaklı


ADB'de yapılan çalışmalarda 22 milyondan fazla basamaklı bir asal sayı bulundu. Bundan önce bulunan asal sayı 17 milyon basamaklıydı. Bilim insanları 100 milyon basamaklı asal sayı için çalışmalara başladıklarını duyurdu.

ABD’de matematik alanında çalışmalar yapan Cooper, 22 milyon 338 bin 618 basamaklı çok yeni asal sayıyı, 31 gün devamınca süren aralıksız çalışmalar sonucunda buldu.
Central Missouri Üniversitesinde Öğretim Üyeliği görevinde bulunan Prof. Dr. Curtis Cooper öncülüğünde yapılmış olan çalışmada, 2 rakamının kendisi ile 74 milyon 207 bin 281 defa çarpılarak 1 sayı eksiltildiği, bu şekilde en büyük asal sayının keşfine ulaşıldığı bilgisini veriyor.

Sayısal açıdan en büyük Mersenne asallarının bulunabilmesi amacıyla örgütlenen "Great Internet Mersenne Prime Search" (GIMPS) projesi doğrultusunda hesabı yapılan asal sayının, 2013 senesinde keşfedilmiş olan 17 milyon basamaklı sayı içerisinden 5 milyon basamak sayısı kadar uzun olduğu bilgisi verildi.
ABD'li ünlü matematikçi Cooper 22 milyon 338 bin 618 basamak olan çok yeni asal sayıyı, 31 günün devamınca yapılan gayretli çalışmalar sonucunda hesaplanıldığı açıklandı. Cooper, 2013 senesinde hesaplanmış olan asal sayınında keşfini yapan kişi.
Hesaplanan sayının doğruluk düzeyini inceleyen Squirrels yazılım firmasının müdürlüğünü yapan David Stanfill, keşfi yapılan asal sayının, 550 yıl devamınca bulunan "Mersenne Asal Sayıları"nın 49. olduğunu açıkladı.
Bu tarz bulunan uzun asalların dijital alanda önemli rakamlar olduğunu ifade eden Stanfill, asal sayının kağıt üzerine dökülmesinden itibaren takriben yedi milyondan daha fazla virgül ile yazılabileceğini ve 109 km uzunluğunda olacağını da sözlerine ilave etti. Yalnızca kendisi ve 1'e bölünmekte olan doğal sayılara asal sayı ismi verilmektedir.
İlk öncelikle 17’inci yüzyılda Fransız keşişlerden Marin Mersenne tarafınca keşfedilmiş olan ve keşişin ismiyle anılmakta olan Mersenne Sayıları (2^n)-1 formülü ile hesaplanmaktadır.
Bu zamana kadar bilinmekte olan en çok 10 asal sayı da GIMPS grubu tarafınca hesaplanabilmişti. GIMPS, şu zaman içerisinde 100 milyon basamaktan oluşan asal sayıyı bulmak için çalışmalar yürütmektedir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu