Balık tüketimi istenilen seviyede değil

Balık tüketimi istenilen seviyede değil


Ülkemiz bir çok açıdan cennet gibi fakat bazen yeterince faydalanamıyoruz. Bir çok balık çeşidinin bulunmasının mümkün olduğu şu günlerde bile balık tüketimi istenilen seviyede değil. Balık tüketiminde dünya ortalamasının çok altındayız.

Türkiye'de son zamanlarda kar yağışlarının artmasının beraberinde, balıkların kulaklarına kaçan kar suyu ile beraber, balığın yenilmesi açısından en lezzetli dönemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Lakin balığın Türkiye'de tadı ne kadar artmış olursa olsun, ülkemizdeki balık tüketimi yeteri seviyede değil. Balıkçılık hususunda dünyanın yazılarını önemle takip etmiş olduğu Japon bilim insanı Kohei Kihara da, ülkemizdeki balık tüketimine yönelik verilerin düşük olması karşısında çok şaşkın. Ülkemizdeki balık zenginliğine rağmen tüketiminin yeterli düzeyde olmadığını ifade eden Japon bilim adamı, "Dünya genelinde ortalama açıdan bakılırsa 1 senede 16 kilo balık tüketilmektedir. Bu durum Türkiye'de ne durumda biliyor musunuz? Yarı yarıya daha düşük diyebiliriz; yani 8 kilo tüketilmektedir." şeklinde konuştu.

Japonlar yılda ortalama 60 kilo balık tüketiyor
Özel bir gazetenin yapmış olduğu haber doğrultusunda Ülkemizde varolan kırmızı et tüketme alışkanlığının, balığın önüne geçmiş olduğunu ifade eden Kohei Kihara, bunun büyük bir kusur olduğunu ifade etti. "Balık insan açısından eşi benzeri olmayan bir besin kaynağı." şeklinde konuşan Kihara, "Biz Japonlar olarak ortalama olarak 60 kilo balık tüketiyoruz, bu da haftalık aşağı yukarı 1 kilo balığa denk gelmektedir. Balığın etinde omega 3 bulunmaktadır. Balığın esasında yağıdır bu." dedi.

Balığın pulları şifa kaynağı
Japon halkının balığın her noktasını değerlendirdiklerini belirten Japon bilim insanı, "Ülkenizde balığın pullarını kullanmıyorsunuz. Balığın pulları çok değerlidir. İçinde kalsiyum ile fosfat bulunmaktadır. Eklem bağlantılarına iyi gelmektedir. Pullarını toz halinde tablet yapıp içmekteyiz. İleri seviye yaşlılar için bulunmaz bir nimet bu. Bunun yanında hanımların yüzlerinde yumuşak tuttuğu bilinmektedir." şeklinde açıklamalarda bulundu.
Kohei Kihara, 1971/1973 seneleri aralığında Beykoz'daki Su Ürünleri Meslek Lisesi’nin kurulmasında oldukça önemli katkılar verdi. Kihara, Türkiye ve Japonya işbirliğiyle kurulmuş olan okulda uzman şekilde görev yapan 4 Japon eğitimciden bir tanesidir.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Osman Sınav'dan çarpıcı açıklama.
Türkiye
Darbeci kalleş mahkemede tehditler savurdu
Dünya
İsrail'de zorunlu askerlik karşıtı Yahudiler yol kesti

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu