Petrol fiyatı tahminleri düşüyor

Petrol fiyatı tahminleri düşüyor


Dünya Bankası, 2016 yılında oluşabilecek ham petrol varil fiyat tahminini 51 dolardan 37 dolara kadar çekti.

Dünya Bankasında her üç ayda bir yayınladığı rapor olan "Emtia Piyasaları Görünüm Raporu"nun Ocak ayı 2016 sayısında, ham şekildeki petrol fiyatlarının gelişmekte olan ekonomi düzeyinde devam etmekte olan yavaşlama, İran’da oluşan dengesel değişiklerden dolayı ihracata beklenmekte olan zaman diliminden daha önce başlama yapabilme ihtimalini, ABD üretimdeki direncin kırılması ve kış mevsimine binayen piyasanın durgun seyretmesi. Raporda belirtilen, 2015 döneminde yüzdelik dilimde 47 oranında gerilemiş olan ham petrol fiyat dengesinin 2016 döneminde yüzde 27 seviyesinde değer seviyesinde düşme olabileceği ifade edilirken varil başına düşen fiyat tahmini 51 dolarlık fiyattan 37 dolara revize edilmiş oldu ve düşüş yaşandı. Raporun belirleyicisi Dünya Bankası Kıdemli Ekonomist John Baffes, "Düşük petrol seviyesi ve emtia fiyat dengesinin, tahmini bir zaman daha bizimle birlikte olacak" şeklinde açıklama yaptı.

 

46 Emtiadan 36’lık payın fiyat tahmini düşülmüş oldu

Dünya Bankası, bunun yanında diğer emtia kategorisinde ürünlere yönelik olarak fiyat konusundaki beklentileri de revize etmiş oldu. Bu bağlamda en başta Çin gibi büyüyen ekonomilerdeki düşüşün yaşatmış olduğu durumun emtia fiyatlarını daha da baskıladığı kaydedilen raporun verilerine göre, 46 emtiadan yüzde 36’sının 2016 dönemine ilişkin fiyat tahmin oranı aşağıya çekildi. Dünya Bankası Kalkınma Beklentileri Grubu Direktörlüğü görevinde bulunan Ayhan Köse, bu konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada “Düşük emtia fiyat aralıkları iki uçlu kılıç misali, ithalatçı ülkelerdeki tüketici unsurlar fayda sağlamış olurken, ihracatçı ülkelerdeki üretici kitle bu durumdan zarar görmektedir” şeklinde değerlendirmeler yaptı. Köse, bunun yanında, ihracatçı ülkelerdeki düşük emtia fiyatlarının pozitif yönden etkilerini ekonomik alanda büyümeye çevirmesinin belli bir zaman aldığına fakat emtia ithalatçılarının ise zarar seviyesinden hemen etkilendiklerini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu