Sizi stresten uzak tutacak yöntemler hangileri?

Sizi stresten uzak tutacak yöntemler hangileri?


Stresten kurtulmak için uzmanlar şu tavsiyelere yer verdi. Sizin için bu tavsiyeleri sıraladık. Öncelikle yapmanız gereken yöntemler bunlar.

Mutsuzluğa kapıldığınız bir anda aklınızdan bu düşünceye sebep olan nedeni çıkarıp atmaya çalışmamalısınız. Ne kadar atmaya çalışsanız, yeniden ortaya çıkacaktır.

Hiç çözüm yolu yok mu?

Yapılan araştırmalara göre bunun mümkün olduğu söyleniyor.
Elinize bir kağıt alın ve kendinize beni ne mutsuz eder? Diye sorun ve ardından çözüm yolları aramaya çalışın. Bu yolla siz mutsuz olduğunuz şeyle yüzleşmeye çalışırsınız. Endişelenmek yersiz çünkü odada sizden başka bir kişi olmayacak. Kafanızın içinden gelen seslerin çözülemeyeceğini düşündüğünüz zaman sese söze dönüşürse onlarla savaşarak uzaklaştırabilirsiniz.

Endişeli insanlardan uzak durarak başlayabilirsiniz, eğer endişeli arkadaşlarınızın yanında durursanız onun duyguları sizi de olumsuz etkileyecektir, aranıza mesafe koymanız yeterlidir.

Özellikle eğlenceli kişileri tercih etmelisiniz, pozitif düşüncenin strese karşı etkili olacağı bir gerçek. Pozitif düşünen insanlar kendilerini sürekli korur. Size espri yapıp mutlu olmanızı sağlayan insanlar ile vakit geçirmeyi tercih edin.

Sizi güldürecek filmler stresi uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Film seçimi yaparken sizi üzecek hikayeleri tercih etmenize gerek yok. Komedi filmlerin amacı hayatta ki her şeyi ciddiye almamanız gerektiğini gösterir.

Müziğin de önemli bir yeri vardır. Boş yere ‘ruhun gıdası’ dememişler. Damar parçalar sizi iyice bunalıma ve strese sokar.  Onun yerine kopmalı (hareketli) müzikleri tercih edebilirsiniz.

Komedi türü kitaplar veya dergiler de okuyabilirsiniz. Bu sayede aklınız dağılır.

Haberlere çok fazla bakmamayı tercih etmelisiniz. Genellikle kötü olan haberler sizi olumsuz etkiler. Kısa bir süreliğine haber okumayabilirsiniz.

İnternet üzerinde yayımlanan eğlenceli videoları da izlemeniz faydalı olacaktır. Google’de milyonlarca eğlenceli videolardan bulabilirsiniz. Kendinizi iyi hissetmenizde faydalı olacaktır.

En önemli şeyde spor yapmaktır. Fiziksel aktiviteler size günün stresini ve yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacaktır, dans veya herhangi bir aktivite seçebilirsiniz. Kendinize spor için zaman ayırın, ‘bahane yok’

Umarız sizler için hazırladığımız konu stresinizi atmanızda faydalı olur.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Diyarbakır'da konuştu
Türkiye
Bulgaristan yine anlamsız sorunlar çıkarma peşinde
Dünya
Ukrayna'da eski Rus milletvekili öldürüldü

Hava Durumu

11°
Detaylı Hava Raporu

astropay