Saç dökülmelerine karşı "kayısı" tüketin

Saç dökülmelerine karşı "kayısı" tüketin


Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, yaptığı araştırmalar sonucunda saç dökülmesini önleyecek yeni bir öneri getirdi.

Yunus Önal, yaptığı açıklama da 2010 yılında başlatılan araştırma kapmasında Kayısı Araştırma İstasyonu’ndaki gen bahçesinde bulunan kayısılardan örnek topladığını söyledi.

Malatya’dan toplanan 240 çeşit kayısıdan numune alındığını, bu çeşitlerin içerisindeki minarallerin insan sağlığına yararlarının araştırıldığını açıkladı. İnsan vücudu için çok önemli olan selenyum ve çinko elementlerinin hemen hemen tüm kayısı çeşitlerinde bulunduğunu vurguladı.

Kayısının içerisinde bulunan Selenyumun, saç dökülmesine iyi geldiği hatta yeniden çıkartmaya bile faydası olduğunu açıkladı.

Önal şunları söyledi:

Selenyumun saç dökülmesini engellediğini, yeniden çıkartmaya faydası olduğunu ya da birçok kanser türünde faydalı olduğunu tıp, bilim söylüyor. Çinkoyla beraber bunların meyvede olması ilginç. Birçok meyveyi incelediğimizde çoğunlukla selenyum eser miktardadır, çinko eser miktardadır. Hatta ilaç firmaları mineral haplarında bunları insanlara takviye olarak da sunmaktadır. Kayısı yemek dururken niye ilaç alalım? Malatya'da kellik oranı araştırılsa kayısıdan dolayı eminim ki bu oranının az çıkacağı sonucu ortaya çıkar. O zaman demek ki saçı dökülen insan, kayısı yiyecek."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu