Yorgunluğun sebebi su olabilir

Yorgunluğun sebebi su olabilir


Günlük yaşamınızda su içmeyi ihmal etmeniz sürekli yorgunluğa sebep olabilir. Uzun süreli su içmemek ise vücudumuza düşündüğünüzden çok daha büyük zarar verebilir.

Günlük yaşamda ihmal etmiş olduklarımızın başında su içmek gelmektedir. Gün içinde az su tüketimi bedenin bütün denge unsurlarını alt üst edebilmektedir. Az su tüketen kişilerde yorgunluk, odaklanmada zorlanma ve hafıza sorunları görülebilmektedir. Bu konuda Uzman Diyetisyen Pınar Kural Enç hayati bilgiler verdi.
Bazı insanlar için bir bardak su içmek sanki eziyet gibi geliyor. Ancak sağlıklı bir şekilde yaşamanın bir numarası düzenli su tüketiminden geçmektedir. Bedenimizin yüzde 55/75'lik kısmına hitap eden bir unsurdur. Su; metabolizma dengesinin daimi düzenlenmesine ve vücudumuzda yer alan tüm tepki unsurlarında ve reaksiyonlarında etkili faktör oluşturmaktadır.

Su dengesinin zayıflama konusunda vücudumuza etkisi yadsınamayacak kadar büyüktür. Midemizde oluşturmuş olduğu hacimden kaynaklı olarak daha az yeme alışkanlığını ve metabolizmayı çalıştırarak günlük harcanmakta olan enerjiyi yükseltir. Bütün bu unsurlara bakıldığında su içmek bir eziyet değil keyif besini olmalıdır. Su tüketmek için asla susamayı beklememelisiniz!

Su İçmenin Faydaları

 • Hücrelerimize oksijen ve besin madde unsurlarının taşınabilmesi, buna ilaveten atıkların taşınıp böbreklerimizden kolay bir şekilde atılmasını sağlamaktadır.
 • Ağız, göz ve burun benzeri önemli vücut dokularımızın nemlenmesini sağlamaktadır.
 • Bedenimizdeki kan, gastrik sıvı, tükürük, amniyotik şekildeki sıvı (hamilelikte) ve idrar benzeri vücut sıvı seviyelerinin büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır.
 • Dışkının katılıktan arınmasına fayda sağlayarak kabız olmanın önüne geçmektedir.
 • Cilt sağlığımızda, bağışıklık sistemimizde, vücut sıcaklığının kontrolünde, ödemlerin atımında yararı bulunmaktadır.
 • Tükürük ile mide salgısı açısından besinlerin sindirilmesine yönelik görev almaktadır. 
 • Hızlı bir şekilde kilo alıp vermeden kaynaklı oluşmuş olan sarkmaları sporla beraber önlemektedir.
 • Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu önemli mineralleri sağlamaktadır.
 • Soğuk algınlıkları, idrar yolu enfeksiyon sorunları, böbrek taşı ile mesane kanseri risk seviyesini en aza çeker.
 • Zayıflamak için yapılan diyetlerde metabolizmayı hızlı çalıştırmasının yanı sıra, midede belli bir hacim oluşturarak tokluk hissi sunmada işe yarar.
 • Su hayatın vazgeçilmezleri arasında olduğu halde asıl sorun su içme kültür seviyesinin yükseltilememesidir.
 • Hiçbir sıvının suyun yerini tutmadığının bilinmesi gereklidir.

Su ne zaman ve ne kadar içilmelidir?

Erkeklerin,7 lt ,Bayanların ise 2,7 lt sıvı tüketmiş olması gereklidir.
Su haricinde birçok sıvı hayatımızın birçok alanında önemli seviyede yer kaplamaktadır. Sosyal ve çalışma hayatının vazgeçilmezleri arasında olan aynı zamanda devamlı ikram edilen çay, kahve, neskafe, meyve suları, bitki ile meyve çayları vb. içecek türleri. Bu içeceklerin su ihtiyacını karşıladığı gibi bir algının oluşması yapılan hatalardan bir tanesidir bu durum aksine vücutta su miktarını atım yoluyla azaltmaktadır. Yemek öğünlerinden 30 ya da 15 dakika önce alınmakta olan suyun metabolizmayı hızlandırması üzerine ve mide içerisinde belli bir hacim oluşturarak öğünde çok fazla besin alımını önlemek adına göz ardı edilemeyecek kadar yararları bulunmaktadır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İspanyol polisi Katalan hükümet binasına baskın yaptı

Hava Durumu

33°
Detaylı Hava Raporu