Kalın: Türkiye üst düzeyde temsil edilecek

Kalın: Türkiye üst düzeyde temsil edilecek


Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Konuşmasına yeni Anayasa çalışmalarıyla başlayan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, 2023 hedefleri için yeni anayasanın önemi anlattı.  Ayrıca Türkiye’nin kendisini dünyada nasıl konumlandıracağının da 2023’te belli olacağını söyledi.

İbrahim Kalın, Türkiye’nin birçok terör örgütüyle mücadele ettiğini ve Türkiye’nin birliğine en çok zarar veren örgüt PKK ile de mücadele edildiğini anlattı. Sözlerine şu şekilde devam eden Kalın; “Müttefiklerimizin de bizim yanımızda olmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Terör örgütlerinin faaliyetlerine katkı sunan çalışmalardan da uzak durulması çok önemlidir. Terörün propagandası yapılamaz. Bunlara destek vermek ifade özgürlüğü kapsamında anlatılamaz. Biz bunun Avrupa'da da olan örneklerini görüyoruz.” dedi.

İbrahim Kalın: “Zaman zaman bize yapılan 'çatışmalar dursun, operasyonlar durdurulsun, şu yapılsın bu yapılsın' türü çağrıların doğru adresi 'terör örgütüne silah bırakma' çağrısıdır. Bizim onlara da çağrımız, bize, kamu düzenini kurmak için yaptığımız faaliyetlerle ilgili çağrı yapmak yerine, terör örgütüne ve onların bağlı olduğu gruplara silah bırakmaları yönünde çağrı yapmalarıdır. Terörle mücadele kesinlikle Kürtlere yönelik yapılan bir şey değildir. Terör örgütünün Kürt temsilcisi gibi göstermesi propagandadan ibarettir gerçeği asla yansıtmaz. Terörle mücadele teröristlere karşı yapılan operasyonlardır. Terörle mücadelenin gideceği seyir bundan sonra PKK'nın silah bırakmasıyla ilgilidir. Terör örgütü koşulsuz silah bırakmalıdır. Eline geçen pek çok fırsatı tepmiştir. Terör terördür. Terörün etnik, dini, ideolojik kökeni olamaz. 125 ülkeden 36 bin 650 kişi için ülkeye giriş yasağı konuldu.” şeklinde ifade etti.

Cenevre’de gerçekleşecek olan Zirve’yle ilgili, “Cenevre'ye katılacak olanların kimler olacağı çok daha önceden belliydi. Cenevre'ye kimlerin katılacağı konusunda yoğun diplomasi trafiği oldu. Aralık ayında katılacaklar belliydi ve PYD yoktu. PYD'nin Esed ile kirli ilişkileri var. Türkiye olarak Cenevre'de en üst düzeyde temsil edileceğiz.” açıklamalarını yaptı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Barzani ateşle oynuyor

Hava Durumu

31°
Detaylı Hava Raporu