Anayasa Uzlaşma Komisyonu 4 Şubat'ta toplanıyor

Anayasa Uzlaşma Komisyonu 4 Şubat'ta toplanıyor


TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Uzlaşma Komisyonu 4 Şubat'ta ilk defa toplanacak. Bütün partilerin katılması beklenen toplantılarda ortak kararın çıkıp çıkmayacağı ise merak konusu.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Anayasa Uzlaşma Komisyonu 4 Şubat'ta ilk defa toplanacağını bildirdi. Plan ve Bütçe Komisyonunda, TBMM 2016 bütçesi tartışılırken, Kahraman milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Kısa süreli tartışmalara sahbe olan Bütçe Komisyonu sonunda Anayasa Uzlaşma Komisyonu hakkında bilgi verildi. 

Anayasa ve İçtüzüğünün bu dönem düzeltileceğini söyleyen Kahraman, "Yeni anayasa insan haklarına ve demokrasiye saygılı olacak" dedi. Ayrıca Kahraman, "İfade özgürlüğü bizim için vazgeçilmezdir, sonuna kadar destekleriz. Fakat ifade özgürlüğü demek küfür, hakaret ve nefret demek değildir." diye konuştu.

Bundan önce yapılan anayasa çalışmalarından da yararlanılacağını belirten Kahraman, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun 4 Şubat günü ilk defa bir araya geleceğini bildirdi. 

Milletvekili kanunumuz olmalı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, 2016 Yılı Bütçe görüşmeleri sırasında milletvekillerinin eleştirilerini dinleyip, soruları yanıtlayan Kahraman, milletvekilleri ile ilgili kanunların çıkarılmasının önemli olduğunu söyledi. Bu kanınların kesinlikle mutabakatla çıkarılması gerektiğini ve bütün parti üyelerinin olduğu bir komisyonun olması gerektiğini belirten Kahraman, "Geride bıraktığımız dönemde bu kanun çıkmalıydı, mali hiçbir hüküm de yoktu. Bir milletvekili kanunumuz yok. Bu bizim için büyük eksiklik. Biz milletvekili kanunu çıkarmalıyız ama bütün partiler birlikte olmalı" dedi.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman sözlerini, "İnşallah kavga olmadan, gürültüsüz, kardeşce bir dönem yaşayalım ve yeni bir anayasa yapalım" diyerek bitirdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Barzani ateşle oynuyor

Hava Durumu

31°
Detaylı Hava Raporu