En iyiler listesinde 2 Türk üniversitesi

En iyiler listesinde 2 Türk üniversitesi


İngiltere'de yayımlanan "Times Higher Education" dergisi yayımladığı, "Dünyanın en iyi küçük üniversiteler" sıralamasında ilk 10'da iki Türk üniversitesi kendine yer buldu.

İngiltere'de yüksek öğretim alanında yayım yapan "Times Higher Education (THE)" dergisi "Dünyanın en iyi küçük üniversiteleri" listesini yayınladı. Listede ilk 10 sıra içerisinde 2 Türk üniversitesi kendine yer buldu. THE dergisinin ilk defa yer verdiği listede ilk sırayı ABD'de bulunan "California Institute of Technology" üniversitesi aldı. İkinci sırada ise Fransa'da bulunan "École Normale Supérieure"  üniversitesi yer alırken üçüncü sırada yine bir Fransız üniversitesi olan "École Polytechnique" yer aldı.

Değerlendirmeye alınan üniversitelerin kriterleri arasında, öğrenci sayısı 5 binden daha az olması, 4'den fazla alanda eğitim ve araştırma yapılıyor olması gibi maddeler bulunuyor. Bu maddelere göre hazırlanan listede Koç Üniversitesi 8'inci sırada yer alırken, Sabancı Üniversitesi ise 10'uncu sırada yer aldı.

Times Higher Education Dergisi Editörü Phil Baty, Türk üniversitelerinin de listede yer alması ile ilgili bir açıklama yaptı. Baty, "Üniversitelerde büyüklük önemli. Bazı öğrenciler için en büyük üniversite en iyisi olabiliyorken, bazı öğrenciler için ise küçük üniversiteler en iyisi olabilir. Küçük üniversiteler, büyüklere oranla öğretim üyelerinin daha fazla desteği ve ilgisi ile, öğrencilerine daha iyi bir ortam ve çevre sağlayabilir. Türk üniversiteleri, "Dünyanın en iyi küçük üniversiteleri 2016" sıralamasında çok iyi temsil edildi" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu