Putin'in zenginliği yolsuzluktan mı geliyor

Putin'in zenginliği yolsuzluktan mı geliyor


ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Birimi Müsteşar Vekili Szubin, Rus lider Putin'in mal varlığının bir kısmının yolsuzluk ile elde edildiğini iddia etti.

ABD Hazine Bakanlığı Terör ve Finansal İstihbarat Birimi Müsteşar Vekili Adam Szubin, Rus lider Vladimir Putin'in adının yolsuzluğa karıştığını iddia etti. 

İngilizce yayın yapan BBC'nin "Panaroma" programına konuşan Szubin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ülkesinde adının yolsuzluğa karıştığı ve mal varlığında yolsuzluk izleri olduğunu yönünde bulunduğu iddialara yer verdi.

Rusya için yapılan mali yaptırımlar üzerinde denetleme yapan Szubin, "Putin'in arkadaşları ve kendisi ile aynı tarafta olan müttefiklerinin sürekli zenginleştiği, Putin'in dost olarak görmediği kişilerin ise devlet kaynakları kullanılarak fakirleştiğini gördük. Putin, Rusya'nın enerji kaynakları veya devlet için yapılan ihaleleri kazanacak kişiler hep kendisine hizmet edebilecek kişilere yönlendiriyor diğerleri ise sürekli bu döngünün dışında tutuluyor. Bu bir yolsuzluk tablosudur" dedi.

Subin'a, CUA tarafından yapılan araştırmada Putin'in 2007 yılındaki mal varlığının 40 milyar dolar civarında olduğu sorulduğunda ise bu soruyu yanıtlamaktan kaçınırken, Putin'in gizli bir mal varlığı olduğunu kabul etti.

ABD Hazine Bakanlığı görevlisi Szubin, "Putin'in yaptığı görev karşılığında Rusya'dan aldığı para yıllık 100 bin dolar. Devletin verdiği maaş ile kendisinin zenginliği doğru orantılı değil. Uzun zamandır zenginliğini insanların araştırmasını engelleyen uygulamalarda bulunuyor" dedi.

Rus gazeteci doğrular nitelikte açıklama yaptı

Rus araştırmacı gazeteci ve siyasi analist Stanislav Belkovsky, "Yapılan araştırmalar sonucunda, benimde kaynaklarımdan öğrendiğim bilgilere göre Vladimir Putin'in mal varlığı 40 milyar dolar civarında. Bu paranın tamamı nakit olarak bekletilmiyor. Putin'in Avrupa'nın en zengin kişisi olduğuna ve dünyada ise en zenginler sıralamasına gireceğine eminim" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu