Sahte öğretmenler diploma incelemesine takılacak

Sahte öğretmenler diploma incelemesine takılacak


Milli Eğitim Bakanlığı, sahte diploma ile öğretmenlik öğretmenlik yapılmaması için ek önlemler alınmaya başladı. MEB Bilişim Sistemi tekrar incelenmeye başlayacak.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca diplomalarının sahte olduğunun tespit edilmesi sebebiyle 76 öğretmenin görevinden alınmasının sonrasında, yapılan incelemeler daha da genişletiliyor. Sahte diploma skandalı sonrası; eğitimcilerin öğrenim hususundaki bilgileri de dahil olmak üzere tüm kişisel bilgilerinin işlenmiş olduğu MEB Bilişim Sistemi'nde (MEBBİS) yapılacak olan işlemler "Kişisel Bilgiler Modülü Öğrenim Bilgileri" ekranına gerekli olan bilgilerin girilmediği gözlemlenince, bakanlık burdan hareketle konuya müdehale etti. Milli Eğitim Bakanlığı, il milli eğitim müdürlüklerine talimat yazısı ileterek MEBBİS'teki güncelleme isteyen bilgilerin tekrarını istedi.

Eğitimcilerin son 18 yılı araştırılacak

Bakanlık vermiş olduğu talimatında, 1998 döneminden bu zamana kadar ataması gerçekleşen 650 bine yakın personelin atamaya esas olan diploma, geçici şekildeki mezuniyet belgesi, tezsiz yüksek lisans diploma aslı ya da pedagojik formasyon bilgi sertifikası gibi resmi belgelerin MEBBİS'e tam bir şekilde ve eksiksiz veri girişi yapılması talimatını verdi. Belgelerin yapılması planlanan atama hususunda, halihazırda öğretmen kimliği olanların tayin ile görevlerinde yükselme konularında önem arz ettiğinin altı çizildi.

Personele bu konuda duyuru yapıldı

Bu doğrultuda İl Milli Eğitim Müdürlükleri vasıtasıyla öğretmenlerin yanında tüm bakanlık personeline yönelikte duyuru yapıldı. Müdürlükte çalışan personelin diploma, diploma tarihi, diploma numarası benzeri kendi öğretim gereği bilgilerinin eksiksiz bir şekilde girilmesi istendi. Personel, hatalı ya da hatalı olan alanların düzeltilmesi amacıyla ilgili olan özlük birimlerine başvuru yapılacak. Eksik bilgi ve hatalardan il ile ilçe özlük birimleri, okul idareleri ile personel bu konuda sorumlu tutulacak. Veri girişleri bittiğinde ise bu duruma yönelik bilgiler resmi yazıyla MEB'e sunulacak ve veri girişlerini bitirmeyen ve ilgili kontrolleri yapmayan il ve ilçe yöneticilerine idari soruşturma başlatılacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu