HSBC Türkiye pazarından çıkıyor mu

HSBC Türkiye pazarından çıkıyor mu


72 Ülkede faaliyet gösteren HSBC istediği performansı yakalayamadıkları Meksika, Brezilya, ABD ve Türkiye gibi ülkelerden şubat ayının sonunda pazardan ayrılabileceği söyleniyor. Türkiye'de yaşanan gelişmelerden sonra HSBC'nin bir yıl önce açıkladığı pazardan ayrılma politikasını tekrar gözden geçirdiği ve Türkiye'de devam edebilir.

72 ülkedeki yürütmüş olduğu faaliyetleri ile dünyadaki en yaygın olan bankalarından birtanesi olarak bilinen HSBC'nin Türkiye pazar alanından çıkış kararı almasında yeni bir döneme girildi. HSBC CEO'su Stuart Gulliver'in Şubat 2015 ayı içerisinde yapmış olduğu açıklamasından bu zamana kadar son bir senedir gündeme gelen HSBC bankasının Türkiye pazarından çıkış kararı almasını şu zamanlarda gözden geçirdiği ifade edildi. Bankacılık sektöründe çıkan dedikodulara göre, HSBC burdaki faaliyetlerini defter fiyatının altında, cazip bir şekilde bulduğu ticari ve kurumsal bankacılık sektörüne odaklanarak Türkiye pazarındaki yerini korumaya devam edebilir.             

ING Grubu ile anlaşma sağlanamadı

HSBC bankasının Global CEO'su olan Gulliver geçen sene şubat ayının sonunda, Meksika, Brezilya, ABD ile Türkiye gibi güçlü bir düzeyde performans olanağı sağlayamadıkları bazı pazar alanlarından çıkmayı planladıklarını açıklamıştı. Bankanın Türkiye pazar alanından çıkış kararı almasının bankacılık sektöründe geniş yankıları konuşulmuştu. Sonrasında Haziran 2015 ayında HSBC bankasının Türkiye'den yapılmış olan açıklama ile çıkış strateji planı ve satış müzakere konuları netlik kazanmıştı. Bu açıklamanın beraberinde potansiyel alıcı firmalarla görüşmelerine devam eden HSBC Türkiye'nin 2015 temmuz ayında Hollandalı ING Group ile anlaşma noktasında çok yakın oldukları konuşulmuş fakat görüşmeler neticelenmeden sona ermişti. Bu süreç içerisinde yapılan müzakerelerde HSBC bankası Türkiye için defter değer fiyatının altında, 700/750 milyon dolar değerinde bir fiyat aralığı oluştuğu da kamuyouna yansıyan rakamdı.

Türkiyede'ki potansiyele bakıldığında;

HSBC 2015 ağustos ayı içinde, Brezilya'da yer alan bankası Banco Bradesco'nun satışını beklenilenin üstünde bir fiyatla gerçekleştirdi. HSBC, Brezilya'da varolan bankasını defter değerinin yaklaşık olarak 1.8 katına denk gelmekte olan 5.2 milyar dolara satmış oldu. Bu konuya yakın olan kaynak bilgilerden edinilmiş olana göre, HSBC'nin kasasına ciddi bir şekilde katkı sunmuş olan bu satışın sonrasından gözler yeniden Türkiye'ye döndü. Brezilya'da yer alan bankanın beklenenin üstünde bir fiyata satışa sunulması, HSBC yönetiminin elini çok rahatlatırken, artmış olan özkaynağın beraberinde kâr beklentisini daha da yükseltti. Globalde yüksek kâr marjının oluşturmuş olduğu baskı ile Türkiye'nin özelliklede ticari ve kurumsal bankacılık alanında potansiyelini tekrardan kaleme alan HSBC, Şubat ayının sonrasında toplanması planlanan yönetim kurulu toplantısında Türkiye için almış olacağı son kararını vermiş olacak. Bu konuya ilgili kaynaklar, cazip bir teklif sunulması haricinde HSBC'nin bir zaman daha Türkiye'de kalmalarının uygun olacağı görüşündeler.

Banka 1990 yılından bu zamana kadar Türkiye'de

Türkiye'de 1990 döneminde Midland Bank Anonim Şirketi sıfatıyla faaliyetlerine başlamış olan ve 1999 senesinde ismini 'HSBC Bank Anonim Şirketi' olarak değiştirmiş olan HSBC Türkiye Eylül ayı 2001'de Demirbank'ı 350 milyon dolar değerinde satın alıp faaliyetlerini daha da genişletti. 30 Eylül 2015 tarihinde Türkiye ile KKTC'de toplamda 291 şube ve 5 bin 266 çalışan kişisi bulunuyor. Mali tablo verilerine göre, 30 Eylül 2015 gününde sona ermiş olan HSBC Türkiye'nin aktif bir şekildeki toplamda 32 milyar TL, kredileri brüt olarak 23 milyar TL ve mevduatlarına bakıldığında 20 milyar TL seviyelerinde devam ediyor. HSBC aynı dönem içinde 225.6 milyon TL zarara uğradığını açıkladı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu