Sesimizi korumak için neler yapmalıyız

Sesimizi korumak için neler yapmalıyız


Ses, modern insanın kötü etkilerden en çok etkilenen parçalarından birisi. Kişi başı artan alkol ve sigara ortalaması ses için büyük risk oluştururken, yüksek sesle konuşmak ve streste ses üretim mekanizmasını kötü etkiliyor.

Kişinin bireylerle iletişim kurmasında ve kendisini ifade etmesinde  önemli bir unsur olan ses sağlığımız konusunda uzmanlar tavsiyelerde bulunuyorlar: Alkol ve sigaradan uzak durulmalı, çokça su tüketilmeli ve yüksek sesle bağırmamalı.

Doç. Dr. Kürşat Yelken, insanın ses unsurunda kalite seviyesinin, ses perdesi ve şiddet seviyesinin benzer yaş, cinsiyet, kültürel birikim ve geçmiş  ile coğrafik şekildeki yerleşim alanı  kişinden kişiye  değişikliğe uğradığı durumlarda sesteki bozukluğun  oluştuğunu ifade ederek şu hususlarda bilgiler verdi:

“Sesin üretim mekanizmasını etkileyecek, ses bozulmasına neden olacak etmenler çok çeşitlilik gösterir. Yüksek seviyede ses tonuyla konuşmak,  yüksek şekilde bağırmak, sık sık boğaz  temizliği gibi ses suistimalli  alışkanlıklarımız, gırtlağın ameliyatla alınması, tiroid ameliyatı olunması, kalp ameliyatı gibi sağlıksal müdahaleler, solunumda beliren problemler, hormonal meseleler, mide problemleri, alerji türünden kronik rahatsızlıklar), alkol, sigara tüketimine yönelik alışkanlıklarımız veya nörolojik şekilde oluşan bozukluklar ses  sorunlarının  başlıca nedenlerindendir.

Seste oluşan problemlerin tedavi edilmesi mümkün mü?

Öncelikle doktor muayenesi gerekmektedir. Doktor, size probleminizin tanısında yardımcı olacaktır ve tıbbi tedavi gerekiyorsa uygulayacaktır veya ses terapisi gerekli görüldüğünde sizi bir dil ile konuşma terapistine yöneltecektir. Oluşan bazı ses hastalıklarının önüne geçilmesi düzelmesi ve  tekrarean oluşmaması amacıyla ses terapi  teknik unsurları, dil  ile konuşma terapistleri yapılarak düşebilmektedir.

 

Ses terapisi anlama gelmektedir?

Ses sorunları yaşayan hastalarda ses sistemleri kullanılarak mümkün  olmakta olan en iyi sesi ne şekilde üretebileceklerini, zarardan veya meydana gelebilecek hastalıktan ne şekilde geri dönüşebileceği ve  oluşabilecek rahatsızlıktan nasıl  korunulması gerektiğini öğretmeyi hedefleyen ve ses üretim yapı dengesini teşvikleyen, nefes koordine unsurlarına yardımcı olan, ses üretilmesi ve ses tellerimizin sağlıklı işleyebilmesi  amacıyla gerekli görülen uygun perde, yükseklik ile ses kalite ortamının sağlanmasına yönelik gerekli görülen egzersizleri bünyesinde barındıran bir dizi programdır. Sesimize zarar verebilecek çevresel faktörlerin ve davranışların  en aza indirilmesi veya yok edilmesiyle birlikte sesimizin sağlıklı kalabilmesi amacıyla gerekli kullanımın ve bakımın  sağlanabilmesi için rehabilitasyon konusunda programın bir parçası  şeklinde koruyucu bir  yaklaşım oluşturmaktadır.  Hastalığın boyutu ve semptomlarına yönelik, uygulanmakta olan terapi teknikleri değişim göstermektedir.

 

Ses sağlığımız için neler yapabiliriz?

• Gün içinde 8/10 bardak su içmeli.  Yeterli seviyede su tüketimi  yapılmadığında vücudumuzun her organı gibi ses tellerimiz de gerekli olan nemi yeterince karşılayamaz. Ses tellerimiz kuru olduğunda boğazdaki salgılarımız birbirine karışırlar, bu  durum oluştuğunda boğaz temizleme veya öksürme ihtiyacı duyarız. Sabah  uykudan uyarıldığında bir bardak, öğünler esnasında tekrar bir bardak, aynı şekilde aralarda birer bardak, uyumadan öncede bir bardak su içebilirsiniz.

• Boğaz temizliği yapmaktan ve öksürmekten mümkün olduğunca kaçınılmalıdır. Bu şekilde yapmanın yerine kuvvetli bir şekilde yutkunabilir  veya ufak miktarda sıvı alımı yapabilirsiniz. Boğaz temizliği ve  öksürüğün altında yatan başka bir nedenden (reflü gibi) kaynaklanabilir.

• Gece uykusunu tam almaya çalışın. Uyku hali ve yoğunluk ses tellerinizi olumsuz etkiler.

• Mentollü/naneli şeker, sakız gibi ürünlerin tüketiminden uzak durun. Bu tarz tüketim unsurları boğazınızın kurumasına neden olur. Bunların yerine sıvı tüketebilir veya boğaz pastili kullanabilirsiniz.

• Çok uzun cümleler kurarak konuşmaktan kaçının.  Daha kısa cümleler,  nefes desteğine yardımcı olur ve ses tellerinizi korur

• Yüksek tonda konuşmaktan kaçının. Gürültünün varolduğu bir ortam (araba-otobüs içi, alışveriş merkezleri, cadde, konser, parti, restoran, oyun parkları, inşaat  alanları, trafik, sınıfa karşı  hitap etmek vb.) içinde yer almak , başka bir yerde bulunan birisine bağırmak ses düzeyimizi daha yüksek ton ve perdeden kullanmamıza neden olmaktadır. Bunun neticesinde ses tellerimiz zarar görür. Topluluğa karşı hitap edeceğiniz zaman mikrofon  kullanarak bu sorunu aşabilirsiniz. Başka bir  yerde bulunmakta olan birine yüksek sesle hitap edeceğiniz zaman ıslık veya zil çalmak gibi ses tellerinizi kullanmayacağınız faaliyetlerde bulunabilirsiniz.

• Çok uzun süreli telefon görüşmesi yapmayın. Telefon görüşmesi yaparken karşı tarafa sesimizi duyurmak için yüksek sesle hitap edebilmekteyiz. Ses tonu seviyemizin yüksek olmasının ses tellerimize zarar verebileceğini unutmayın.

• Kuru, aynı şekilde dumanlı ve tozlu ortamlarda durmaktan kaçının. Bu yarz ortamlar boğaz kuruluğuna ve tahrişe neden olmaktadır.  Genelde sigara içilmeyen ortamları tercih edin. Klimalı alanlardan uzak durun. Bulunduğunuz ortamı nemli tutmak için su dolu kaplar bulundurun. Tozlu ortamlarda duruyorsanız maske kullanabilirsiniz.

• Çok yorgunsanız sesinizi yormayın.

• Reflü rahatsızlığınız varsa besinlerinize dikkat edin. Rahatsızlık ses tellerine zarar vermektedir.

• Sesinizde 15 günden daha uzun süren propleminiz varsa hemen bir doktora başvurun bunun altında başka sorunlar yatıyor olabilir. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

36°
Detaylı Hava Raporu